2016/05/10

Jak zrobić szablon inspiracji kolorystycznych w programie Photoscape?

Jeśli interesujecie się szeroko pojętym designem, czy to wnętrz, czy też stron www, z pewnością - szczególnie na Pintereście - natrafiliście na wiele tablic z inspiracjami, na których znajdują się palety kolorów, grafiki, tekstury, itd. W tym poście zaprezentuję sposób tworzenia własnego szablonu tak, by każdy początkujący mógł sobie poradzić z tym zadaniem. Dlatego też posłużę się darmowym programem Photoscape.

Oczywiście, jeśli chcecie, by grafiki były równo rozmieszczone i jednym słowem mówiąc wykonane profesjonalnie, polecam zabawę z Photoshopem lub Illustratorem, jednak to wyższa szkoła jazdy.

Uruchom program Photoscape. Wybierz Menu => Nowe zdjęcie.
Najlepiej, jeżeli szablon będzie podłużny. Ja wybrałam szerokość 600px, a wysokość 1000px, białe tło. Na koniec należy wcisnąć OK.
Kliknij w zakładkę Obiekt, ikonę obrazka i Zdjęcie...
Wstaw gotową grafikę stworzoną przez siebie, lub darmową, pobraną z internetu. Jeśli chcesz mieć pewność, że zostanie ona umieszczona dokładnie pośrodku, zastosuj parametry, które widać na obrazku i wciśnij OK
Jeśli chcesz powiększyć podgląd, kliknij lupkę z plusem, a pomniejszyć - z minusem.
By dodać tekst, kliknij ikonę T, wpisz tekst, dostosuj jego wygląd i wciśnij OK.
Poniżej nagłówka umieść kształty, które później wypełnisz kolorami. Mogą być one dowolne. Ja wybrałam koła. W tym celu kliknij ikonę koła, przeciągnij myszą na białym polu, definiując jego wielkość. Jeśli chcesz zmienić jego kolor, kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości. Tu również możesz zdecydować o obrysie. By skopiować kształt, kliknij ikonę kartki z plusem.
Umieść kształty jeden przy drugim z niewielką przerwą. Jeśli ciężko ci jest ułożyć je równo w poziomie, narysuj linię.
Kiedy kształty zostały rozmieszczone, kliknij na linię (lub strzałkę) i wciśnij znak X, zostanie ona usunięta.
Stwórz drugi nagłówek i pozostaw puste miejsce na wklejanie grafik. Jeśli jednak chcesz już coś wstawić, wybierz ikonę obrazka.
Na koniec wciśnij Zapisz => Zapisz jako => odznacz pola i zapisz w formacie .png.
Niestety Photoscape nie umożliwia zapis edytowalnego projektu, do którego można wrócić później. By nałożyć kolory do swojego szablonu oraz wkleić grafiki, wystarczy najprostszy program Paint, lub każdy inny, który posiada narzędzie wypełnienia farbą.

Kliknij na szablon prawym przyciskiem myszy => Otwórz za pomocą => Paint.
Kliknij ikonę wiadra z farbą, wybierz kolor i kliknij na kształt, który chcesz pokolorować. Zapełnij wszystkie kształty.
By wkleić grafiki lub tekstury, kliknij Wklej => Wklej z i wybierz obrazki.
Pamiętaj, by obrazki były w niewielkich rozmiarach (wcześniej zmniejsz ich rozmiary również w np. Paincie), by po wstawieniu nie rozciągnęły obszaru roboczego szablonu.
By nie utracić szablonu nie używaj funkcji Zapisz, tylko Zapisz jako => Obraz PNG.
Gotowe! Poniżej zamieszczam 8 darmowych szablonów wykonanych w Programie Photoscape.
Pobierz szablon 1 Pobierz szablon 2 Pobierz szablon 3 Pobierz szablon 4 Pobierz szablon 5 Pobierz szablon 6 Pobierz szablon 7 Pobierz szablon 8
Poniżej zamieszczam jeszcze przykłady wypełnionych tablic inspiracji, które stworzyłam w Illustratorze (loga w Photoshopie).

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.