2016/01/31

Nowy trend w blogosferze: wyłączenie komentarzy i profili społecznościowych


Z pewnością zaskoczyły was zmiany, które wprowadziłam na Blokotku. Mimo zwrócenia uwagi na wszechobecny minimalizm na blogach, zdecydowałam się na wprowadzenie go u siebie. Można nawet powiedzieć, że to ekstremalny minimalizm, gdyż usunęłam możliwość komentowania oraz wyłączyłam wszystkie profile społecznościowe. Jesteście w szoku? Zastanawiacie się, czemu zdecydowałam się na ten krok? 

Wielu liczących się blogerów przewidziało nowy trend, którzy stopniowo ma się wzmagać w ciągu kolejnych lat. Jest nim wyzbycie się systemu komentowania, bo jak wiadomo blog, który ma wielu użytkowników nie potrzebuje wsparcia wątpliwej jakości komentarzami, będącymi w dużym stopniu zwykłym spamem. Ja poszłam na całość i wyłączyłam tę opcję, ponieważ za dużo czasu spędzałam na moderowaniu, a w większości nic sensownego nie wnosiły one do dyskusji.

Profile społecznościowe są otwartą furtką do wypozycjonowania bloga, jednak nie są one dla każdego. Osoby, które nie mają czasu na udzielanie się w nich, powinny znacznie ograniczyć ilość portali. Ja wyłączyłam wszystkie, gdyż męczyły mnie komentarze rozsiane po wielu z nich. Doszłam również do wniosku, że lajki nie są mi do niczego potrzebne, gdyż nie mam parcia na popularność. Myślę, że Blokotek zawiera dość przydatne treści, które obronią się same. W zupełności wystarczy mi grono wiernych czytelników.

Wszystkie gadżety, które znajdowały się w pasku bocznym najzwyczajniej rozpraszały moją uwagę i myślę, że czytelników też. Na blogu postawiłam na jedną kolumnę z wpisami oraz wyszukiwarkę i menu. Nic więcej do szczęścia nie jest mi potrzebne i myślę, że wam również. Oczywiście pod postami pozostawiłam przyciski udostępniania, by je wam ułatwić oraz propozycje podobnych wpisów.

Formularz kontaktowy wywaliłam już dawno, ponieważ nie mam nerwów, by odpisywać dziesiątkom nalegań na pomoc przy szablonach i innych duperelach. Instrukcje w postach są na tyle jasne, by poradzić sobie samemu, a dostosowywaniem szablonów na indywidualne zamówienia się nie zajmuję. Co do nowych templatek, to wznowiłam zabezpieczenia ich stopek przed usuwaniem, bo wielu z was nie szanuje mojej pracy. Jeśli komuś się nie podoba ten wymóg, niech kupi sobie profesjonalny szablon i nie gdera na moje amatorskie, bo to już jest szczyt hipokryzji. Pobierasz za darmo? Nie narzekaj.

Ogólnie uważam, że ten ekstremalnie minimalistyczny trend u większości z blogerów może niestety nie zdać egzaminu, gdyż zupełnie odcina ich od czytelników, a to w blogosferze nie jest mile widziane. Jednak ja jestem introwertyczką i indywidualistką, więc na pewno negatywna opinia innych nie spowoduje wstrzymania wprowadzenia zmian. Najważniejsze jest to, by nie zatracić się w blogowym świecie i żyć w zgodzie przede wszystkim ze sobą.
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.