2015/08/10

Windows: Jak edytować systemowy plik hosts, kiedy występuje odmowa dostępu mimo korzystania z konta administratora?

Plik hosts w systemie Windows można znaleźć w lokalizacji C:\WINDOWS\system32\drivers\etc. Odpowiada on za rozpoznawanie nazw DNS i wprowadzając do niego określoną wartość możemy zablokować daną stronę internetową niezależnie od używanej przeglądarki. Jednym słowem, dzięki omawianemu plikowi istnieje możliwość spowodowania, że określona storna nie zostanie wyświetlona w przeglądarkach na danym komputerze. 

Wiele osób ma problemy z edycją pliku host, gdyż następuje odmowa dostępu mimo, że użytkownik korzysta z konta administratora, dlatego z tego poradnika poznasz dosyć proste rozwiązanie.

Wejdź do wspomnianej wcześniej lokalizacji i na pliku hosts kliknij prawym przyciskiem myszy, po czym wybierz Właściwości.
Przejdź do zakładki Zabezpieczenia i kliknij Zaawansowane.
Przełącz kartę na Właściciel, po czym kliknij Edytuj.
Kliknij swoją nazwę administratora i wciśnij OK. W kolejnym okienku również zatwierdź klikając OK.
Kiedy wrócisz do zakładki Zabezpieczenia, kliknij swoją nazwę administratora i zaznacz Zezwalaj Pełna kontrola. Jeśli okienka są nieaktywne i nie można ich zaznaczyć, w Nazwy grup lub użytkowników kliknij Administratorzy (twoja nazwa-Komputer\Administratorzy) i zaznacz Zezwalaj Pełna kontrola. Na koniec wciśnij OK.
Gotowe! Teraz możesz już zapisać zmiany w zmodyfikowanym pliku hosts.
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.