2015/08/11

10 darmowych aplikacji na Androida, które ochronią Twoją prywatność!

W dobie smartfonów, można powiedzieć, że prywatność użytkowników tychże urządzeń drastycznie spadła, gdyż większość aplikacji zawiera uprawnienia mogące zostać wykorzystane do kopiowania danych. Warto zwrócić na to uwagę i odpowiednio zabezpieczyć swoje urządzenie z systemem Android, bo to dla niego przygotowałam listę przydatnych i zupełnie darmowych aplikacji, które znacznie zminimalizują ryzyko śledzenia przez niepowołane osoby.

1. Camera Block -Anti spy-malware - blokada przedniego i tylnego aparatu, zapobiegająca robieniu zdjęć przez aplikacje bez wiedzy użytkownika. Apka bardzo prosta w użyciu. Wystarczy kliknąć ikonę kłódki, by wyłączyć / wznowić blokadę.

2. Mic Block - Anti spy & malware - blokada mikrofonu, zapobiegająca podsłuchiwaniu przez aplikacje rozmów użytkownika. Apka bardzo prosta w użyciu. Wystarczy kliknąć ikonę kłódki, by wyłączyć / wznowić blokadę.

3. PrivacyFix for Social Networks - aplikacja sprawdza zabezpieczenia konta użytkownika na Facebooku, Twitterze i Google+ pod kątem niekorzystnych ustawień i sugeruje rozwiązania, np. włączenie lub wyłączenie poszczególnych opcji, tak by nie zezwalać na wykorzystanie wizerunku użytkownika w reklamach, itp. Apka jest bardzo prosta w użyciu. Wystarczy zalogować się na swoje konta społecznościowe i po kolei wykonywać jej polecenia.

4. AppLock - blokada aplikacji oraz zabezpieczony folder na zdjęcia i inne multimedia, ukrywająca prywatne dane użytkownika w przypadku zgubienia urządzenia, lub pozostawienia bez nadzoru. Możliwa jest blokada połączeń, aparatu, smsów, itd. Najważniejsze jest, by korzystając z apki, zablokować również ustawienia urządzenia, by nie można było jej zamknąć poprzez wymuszenie zamknięcia oraz sklep Google Play, gdyż jej odinstalowanie z jego poziomu również jest możliwe.

5. Clean Master - aplikacja czyszcząca niepotrzebne dane z urządzenia, takie jak, przestarzałe pliki lub te dane, które stanowią zagrożenie dla prywatności użytkownika. Dodatkowo przyspiesza urządzenie, zwalniając pamięć podręczną. Tryb domyślny nie usunie potrzebnych danych, także korzystanie z apki jest bezpieczne. Można oczywiście rozszerzyć wyszukiwanie śmieci przechodząc na tryb zaawansowany.

6. Wifi Inspector - aplikacja umożliwiająca sprawdzenie, czy do sieci wifi użytkownika nie jest podłączony niechciany gość, a w przypadku wykrycia - jego usunięcie. Z reguły wykrywane są dwa obiekty: jeden, to smartfon, a drugie - router. Jeśli jednak jesteśmy połączeni z siecią za pomocą innych urządzeń, aplikacja wyświetli również je.

7. Norton Snap - aplikacja skanująca oraz blokująca niebezpieczne kody QR, zanim zostaną załadowane i przeniosą użytkownika do zainfekowanej strony.

8. GPS Locker - aplikacja blokująca lokalizację użytkownika tak, by inne apki lub strony nie uzyskały dostępu do danych geolokalizacyjnych urządzenia.

9. F-Secure SAFE - aplikacja antywirusowa zabezpieczająca urządzenie przed wirusami, kradzieżą tożsamości w internecie, chroniąca prywatne informacje oraz bezpieczeństwo dzieci w trybie kontroli rodzicielskiej.

10. LastPass Password Manager - menedżer haseł, który zabezpiecza je przed dostępem niepowołanych osób lub aplikacji. Umożliwia tworzenie i zapisywanie szyfrowanych notatek. Apka umożliwia dostęp do danych z każdego urządzenia podłączonego do internetu.

A jakich aplikacji chroniących prywatność używasz Ty na swoim urządzeniu?
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.