2015/07/16

Naucz cieszyć się z rzeczy oczywistych, które posiadasz na co dzień, a dopiero spostrzeżesz, jaki jesteś bogaty...


Ja narzekam, ty narzekasz, oni też narzekają. Ubolewasz nad beznadziejnością swojego życia, zazdroszcząc go innym. A ci inni? Zazdroszczą życia tobie! Na tym błędnym kole złudzeń opiera się egzystencja całych społeczeństw. Skoro kobieta jest piękna, zadbana, stać ją na zagraniczne wakacje, ma przystojnego faceta, to na pewno chciałabyś podzielić jej los? A co, jeśli okaże się, że jej dziecko jest nieuleczalnie chore? Kiedy dowiadujesz się tego faktu, zaczynasz być wdzięczna za to, że twoje pociechy biegają beztrosko. Jeśli widzisz przystojnego faceta z drogim wozem, zazdrościsz mu, jednak gdy dowiesz się, że ma raka i zostało mu parę miesięcy życia, zaczniesz dziękować losowi, że mimo, iż jeździsz tańszym autem i nie przyciągasz rzeszy damskich spojrzeń, to pożyjesz jeszcze trochę na tym świecie.

Ten post nie ma na celu nakazania ci, byś poprzestawał na tym, co już osiągnąłeś i osiąść na laurach lub zaprzestania narzekania, jednak chcę, byś w ciężkich chwilach miał drobną pociechę i nadzieję na przyszłość. Kiedy jest ci źle, pomyśl o tym, co posiadasz, a za co jesteś wdzięczny. Na początku będzie to trudne, bo stwierdzisz, że skoro nie masz pieniędzy, miłości, zdrowia, to już nic innego ci nie zostało. Zostało! I to bardzo wiele! Musisz jedynie pomyśleć o rzeczach bardziej oczywistych i przyziemnych, na które wcześniej nie zwracałeś uwagi, a bez których nie mógłbyś żyć. Z małą ilością pieniędzy ciężko sobie radzić, jednak zastanów się, co by się stało, gdyby zabrakło powietrza, wody, promieni słońca, żywności? Wtedy zginąłbyś szybko i na pewno. Pieniądze, to rzecz nabyta. Raz możesz je mieć, a raz nie, jednak bez darów natury, dachu nad głową, bliskich osób, nie sposób się obejść.

Jeśli masz dokąd wracać, w co się odziać i co zjeść, jesteś bogatszy od 3/4 ludności Ziemi. Pocieszające i dołujące zarazem. Mówi się: "Nie interesuj się losem innych, tylko własnym i swojej rodziny. Nie zmienisz ludzi, nie jesteś w stanie im pomóc". To skutecznie zniechęca nawet do małych gestów. Na pewno nie pomożesz wszystkim, jednak myśl, że życie choć jednej osoby polepszyło swój standard dzięki tobie, potrafi dać radość. Nie zachęcam, do zamartwiania się o losy cierpiących, bo twoje życie samo stanie się cierpieniem. Zbyt duże współczucie cholernie boli, rozrywa wręcz serce. Nie możesz katować się czymś, na co masz niewielki wpływ, lub nie masz go wcale. Wystarczy, kiedy od czasu do czasu bezinteresownie komuś pomożesz, jednak tak, by samemu na tym nie stracić. 

Zastanawiasz się, jak wielu ludzi może wciąż pomagać innym, mimo iż regularnie spotykają się z niewdzięcznością. Mogą i radość jednej osoby potrafi zrekompensować tysiąc porażek. Człowiek z natury jest ufny, skłonny do pomocy, jednak poprzez działania wielu niegodziwców, świat stał się niebezpiecznym miejscem, gdzie na każdym kroku czyha na ciebie pułapka. Ktoś chce cię wykorzystać, zranić, okraść. Może i tak, jednak świat pełen jest również dobrych, bezinteresownych osób i to dzięki nim mamy uśmiech na twarzy każdego dnia, kiedy się z nimi stykamy.

Zacznij dostrzegać przyjazne ci osoby. Bądź uprzejmy i rozdawaj uśmiech, bo jego nigdy ci nie zabraknie. Nie mścij się na kimś, kto wyrządził ci krzywdę, bo to ciebie dotknie skutek negatywnych emocji. Ignoruj tych, którzy są do ciebie nieprzyjaźnie nastawieni. Dostrzegaj dary natury i dnia codziennego. Ciesz się z niewielkich niespodzianek, które daje ci los. Zatrać się w błogości i bądź wdzięczny za każdy dzień swojego życia, taki jaki jest. Jeśli jest dobry, raduj się, jeśli zły - pomyśl, że ktoś ma gorzej od ciebie, a uwierz mi - zawsze może być gorzej. Postępując tak, nawet nie spostrzeżesz, kiedy stałeś się szczęśliwym człowiekiem, a twój entuzjazm przyciągnie do ciebie jeszcze więcej dóbr, zarówno tych duchowych, jak i materialnych.

Nie pozwól życiu czekać, bo może się okazać, że jutrzejszego dnia twe oczy nie ujrzą już błękitu nieba...


Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.