2015/07/20

Jak korzystać z aplikacji Facebook dla Androida?


W tym poradniku postanowiłam przybliżyć początkującym użytkownikom aplikację Facebooka na Androida. Większość z was z niej korzysta, jest bardzo intuicyjna, ale na pewno znajdzie się ktoś, kto zainstalował ją pierwszy raz i dostaje oczopląsu od mnogości funkcji. Właśnie dla takich osób przedstawiam screeny ze smartfona oraz krótkie opisy - wskazówki.


Poniżej prezentuję podstawowy widok. Na granatowym pasku widnieje wyszukiwarka, obok - możliwość pobrania Messengera, służącego do czatu (nie jest to konieczne) oraz wbudowany czat (ikona człowieka). Pod granatowym paskiem znajdują się kolejno ikony: strumień postów, znajomi, powiadomienia, więcej opcji. W okienko Co ci chodzi po głowie? Możesz wpisać tekst lub wkleić link (miniaturka załaduje się automatycznie). Opcja Status pozwoli ci określić, czy post ma być publiczny, czy dla znajomych. Możesz również wstawić własne zdjęcie lub dodać lokalizację (Zamelduj się).


Poniżej znajduje się widok wpisu, który pojawia się w strumieniu. Wyświetla się u ciebie, bo obserwujesz daną stronę lub twoi znajomi udostępnili ten post. Na samej górze widnieje osoba, która udostępnia, a poniżej data publikacji. Ikona Ziemi oznacza, że wpis jest publiczny - widoczny również dla osób spoza grona znajomych. Jeśli ikoną są postaci osób - post widoczny jest tylko dla znajomych. W prawym górnym rogu znajduje się strzałka, po której kliknięciu rozwiną się opcje (przeczytasz o nich przy następnym screenie). Na środku znajduje się zdjęcie posta, jego tytuł oraz ewentualnie strona, z której pochodzi. Niżej widnieje ilość polubień i komentarzy. Jeszcze niżej trzy opcje, z których ty możesz skorzystać: polubić wpis, dodać komentarz, lub udostępnić go innym.


Po kliknięciu na strzałkę znajdującą się w prawym górnym rogu wpisu rozwinie się lista opcji, gdzie będziesz mógł: zapisać link, edytować post - jeśli jest twój, ukryć wyświetlanie postów od danego autora, ukryć go na swojej osi czasu, pozostawiając jednocześnie w innych miejscach.


Poniżej widnieje screen opcji komentarzy do posta. Na samej górze widnieje liczba osób, która polubiła go. Poniżej znajdują się treści komentarzy wraz z datą, imieniem i nazwiskiem oraz avatarem autora. Możesz polubić komentarz, wciskając rączkę lub odpowiedzieć na niego używając opcji Odpowiedz.


A teraz trick, który odkryłam zupełnie przypadkowo, a jest bardzo istotny :) Kiedy dotkniesz i przytrzymasz dany komentarz, pojawią się opcje jego edycji. Dzięki nim możesz go skopiować, usunąć, zgłosić lub po prostu anulować opcje.


Wspomnę jeszcze o tym, że naciskając ikonkę człowieka w prawym górnym rogu na granatowym pasku, spowodujesz przejście do czatu.


W wysuwanym panelu znajdziesz listę osób, a po prawej stronie czas, kiedy ostatnio byli dostępni. Zielone kółeczko oznacza, że znajomy jest online. Jeśli chcesz wyłączyć czat, użyj ikony trybiku, w prawym górnym rogu.


To tyle :) Myślę, że omówiłam najważniejsze funkcje aplikacji. Jeśli chcesz odkryć więcej, po prostu się nią pobaw :D
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.