2015/07/08

Dawaj innym i nie oczekuj nic w zamian


Być może zastanawiasz się, co kieruje osobami, którym dawanie czegoś za darmo może sprawiać radość. Przecież tylko tracą, nie otrzymując nic w zamian. Jest to tylko pozorne nic, gdyż sama satysfakcja potrafi skutecznie podnieść samoocenę oraz poprawić humor. Poza tym nie od dziś wiadomo, że Karma wraca do nas, więc jeśli dajemy, prędzej czy później również otrzymamy.

Jak nauczyć się dawać bez negatywnych uczuć? Szczerze mówiąc, nie wiem, gdyż ja od dziecka po prostu taka jestem, że podarowanie komuś czegoś nie wywołuje we mnie złych emocji. Jednak wiem, że można się tego nauczyć. Ważne jest, aby nie mylić dawania z poświęceniem, gdyż to pierwsze oznacza nadmiar i hojność, a drugie uczucie braku i ogołocenia. Jeżeli czujesz żal, oznacza to, iż się poświęcasz, a to nie jest dobre ani dla ciebie, ani dla biorcy. Spróbuj bezinteresownie pomagać innym nawet w niewielkich sprawach, a radość, jaka cię ogarnie będzie przeogromna. Pamiętaj jednocześnie o asertywności, by nie wpaść w pułapkę niewoli wiecznie wymagających ludzi. Masz się dobrze czuć przede wszystkim ty.

Jak wiesz, zgromadziłam już całkiem pokaźny zbiór szablonów blogowych, za które mogłabym zgarnąć niezłą sumę pieniędzy, a że nie pracuję, to przydałyby mi się one bardzo. Jednak czuję, że nie działałabym w zgodzie ze swoim sumieniem. Frajdę sprawia mi tworzenie ich i udostępnianie za darmo tak, by dzięki nim ktoś cieszył się, że ma ładnego bloga. Nie oczekuję nic w zamian. Wszelkie pochwały będą dla mnie motywacją i wskazówką, że idę w dobrym kierunku.

Zastanów się, czy bez pomocy innych poradziłbyś sobie w życiu? Czy jesteś samowystarczalny? Nie! I nikt nie jest! A wyobraź sobie, ze za każdą pomoc, czy informację trzeba zapłacić. To jakiś istny koszmar, przy naszych zarobkach, nie mówiąc już, że to wydaje się takie nieludzkie. Właśnie! Jesteśmy ludźmi - istotami uczuciowymi, więc pora zacząć to okazywać. 

Jeśli masz wymówkę typu: "Ludzie są źli, nie warto pierwszym wyciągać ręki", to właśnie uświadom sobie, że pozostali mogą myśleć podobnie. Jednak ktoś musi zrobić pierwszy krok. Ty bądź tą osobą. Nie każ się prosić, ani czekać. Po prostu zadziałaj. Uśmiechnij się, daj dobre słowo, pomóż choćby w drobnej sprawie i poczuj, jak twoje serce wypełnia się ukojeniem. Tak to właśnie działa.

Na pewno znajdą się ci niewdzięczni, którzy wykorzystają twoją dobroć, jednak nie powinni oni zatrzymać cię przed bezinteresownym czynieniem dobra. Twoja moc jest dużo większa, niż ich. Trwaj w swej pewności, a nigdy nie będziesz miał wątpliwości, czy aby postępujesz właściwie. Życie jest krótkie, za krótkie na tego typu obawy. Pomagajmy sobie nawzajem w miarę możliwości, a może się okazać, że kiedy będziemy potrzebujący - ktoś wyciągnie do nas dłoń... 
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.