2015/06/02

Zakładasz bloga? Przeczytaj, co warto zrobić już na starcie!

Blogowanie, to ciężki kawałek chleba - wiedzą to ci, którzy "siedzą w tym" od dłuższego czasu. Jednak wiedzą również to, że pisanie daje wiele radości i satysfakcji. Pozwala na rozładowanie emocji, ułatwia zawieranie nowych znajomości, daje poczucie bycia "kimś" w blogosferze. Jeśli poruszasz tematy, będące twoją pasją, przetrwasz kryzysy, które spotkają cię po drodze, a zawarte znajomości mogą okazać się pomocne w pokonywaniu trudności.

Na temat blogowania napisano wiele książek i artykułów. Jednak najlepszymi radami są te, zdobyte na podstawie osobistych doświadczeń kolegów "po fachu". Dlatego ja - blogerka, która od 3 lat systematycznie publikuje posty, postanowiłam stworzyć własną listę najważniejszych czynności, które gdybym wykonała na początku swej drogi, uniknęłabym wielu problemów i strat. Spis ten oddaję tobie, po to, byś nie powtarzał moich błędów i skrócił drogę do sukcesu. Byś mógł w sposób szybki i bezproblemowy stanąć ramię w ramię z tymi najlepszymi.

1. Sprawdź, czy nazwa pod jaką zamierzasz zaistnieć w sieci jest dostępna

Często zdarza się tak, że blogerzy, którzy zaczynają tworzyć własną markę w sieci nie sprawdzą, czy już takowa przypadkiem nie istnieje, a potem czeka ich niemiła niespodzianka. Konkurencja i stracony czas to tylko niektóre z problemów. Jeśli na poważnie podchodzisz do blogowania sprawdź, czy oprócz wybranej domeny, podobna nazwa użytkownika jest wolna na najważniejszych portalach społecznościowych, takich jak Facebook, Google+, Twitter, itp. Dostępność nazwy w wielu serwisach możesz sprawdzić za pomocą jednego kliknięcia używając narzędzia NameCheckList.

2. Zdecyduj, jak zaprezentujesz własną osobę na swoim blogu

Możesz pisać zupełnie anonimowo, udostępnić swoje dane lub po prostu tworzyć pod pseudonimem. To ostatnie, jest chyba najkorzystniejszym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz by identyfikowano cię również w realu ("Patrz, to ta, która pisze na Blokotku!"), a jednocześnie nie pozostaniesz cieniem, bez imienia. Czytelnicy również będą ci wdzięczni, jeśli będą się mogli "jakoś" do ciebie zwracać.

3. Wykup własną domenę

Warto to zrobić już na początku przygody z blogowaniem. Zarejestrowanie domeny jest stosunkowo tanie (ta .pl na OVH wynosi 12 zł, a jej przedłużenie na kolejny rok - 50zł). Nawet, jeśli zrezygnujesz z prowadzenia bloga w pierwszym roku - stracisz jedynie kwotę początkową i wystarczy, że nie odnowisz domeny. Wielu blogerów - w tym ja - żałuje, że nie zdecydowało się na ten krok już na wstępie. Osobiście zrobiłam to, po 2 latach pisania. Zmieniłam nazwę bloga i zaliczyłam tym samym spadek statystyk, wyzerowanie lajków na Facebooku, itd. Musiałam od nowa budować swoją pozycję w wyszukiwarkach, a przecież tego wszystkiego można było uniknąć. Jeśli się zdecydujesz - przeczytaj, jak podpiąć własną domenę na Bloggerze.

4. Jeśli nie stać cię na własny hosting, wybierz Bloggera

Wiele lat testowałam różne platformy blogowe i z doświadczenia mogę polecić Bloggera, jako najlepsze miejsce do założenia bloga. Jest on wolny od reklam, stopkę w szablonie można usunąć (znając odpowiednią technikę - pisałam o niej na blogu), posiada duże możliwości konfiguracyjne odnośnie funkcjonalności i wyglądu, umożliwia podpięcie własnej domeny, a co najważniejsze - jest serwisem stworzonym przez światowego giganta  - firmę Google, co oznacza, że nie musisz martwić się o to, że administrator "zwinie" się z całym kramem, a ty bezpowrotnie utracisz bloga. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z Bloggerem, zerknij na projekt: "Ugryź Bloggera", który pomoże ci nabyć umiejętności posługiwania się tą platformą blogową oraz obejrzyj filmik, jak założyć bloga na Bloggerze.

5. Zainstaluj system komentarzy Disqus

Wiele osób na niego narzeka, inni bez niego nie wyobrażają sobie swojego bloga. Z mojego doświadczenia wynika jednak, iż warto mieć go u siebie, gdyż znacznie ułatwia integrację użytkowników, usprawnia proces odpowiadania i zarządzania komentarzami oraz posiada wiele przydatnych funkcji, takich jak możliwość głosowania, udostępniania, obserwowania, wyróżniania, itd. Jeśli się na niego zdecydujesz, przeczytaj, jak krok po kroku zainstalować Disqus na blogu.

6. Załóż oficjalny dla bloga adres E-mail najlepiej na Gmailu

Najlepiej, jeśli nie będziesz używał swojego prywatnego lub służbowego adresu do kontaktowania się ze swoimi czytelnikami, gdyż bardzo szybko może się do niego wkraść SPAM. Co do wyboru skrzynki, polecam Gmail, gdyż po przetestowaniu wszystkich popularnych poczt myślę, że to właśnie on oferuje najkorzystniejsze parametry. Najważniejszym atutem jest zupełny brak reklam oraz integracja z innymi usługami Google, czyli właśnie Bloggerem, Google+ i wieloma innymi. Warto również, byś zainwestował czas w stworzenie podpisu w wysyłanych wiadomościach.

7. Rozejrzyj się za wszechstronnym notatnikiem online, który pomoże ci w organizacji pracy

Dlaczego online? Gdyż będziesz miał dostęp do swoich notatek z każdego urządzenia po zalogowaniu, a to okazuje się niezwykle przydatne, np. kiedy wyjedziesz i nie zabierzesz ze sobą swojego laptopa. Będziesz mógł notować pomysły na nowe posty, rozplanować czas ich publikacji oraz zapisywać, co jeszcze masz do zrobienia w związku z blogowaniem. Poznaj 7 zaawansowanych darmowych notatników online.

8. Wyszukaj banki darmowych zdjęć, z których będziesz korzystał umieszczając fotografie promujące posty

Najlepiej byś miał kilka pod ręką, jeśli nie będziesz robić zdjęć samodzielnie. Posty bez zdjęć są nieprofesjonalne, więc jeśli chcesz stworzyć wysoki poziom na swoim blogu, skorzystaj z tej rady. Poznaj najlepsze banki zdjęć z których korzystam ja oraz przejrzyj listę znalezionych przeze mnie pozycji.

9. Zainstaluj profesjonalnie wyglądający szablon

Możesz skorzystać z darmowych szablonów tworzonych przeze mnie lub zajrzeć na stronę MyBloggerThemes i wybrać któryś z tam umieszczonych. Obowiązkowo zrezygnuj z domyślnych szablonów Bloggera, gdyż są one niemodne i mało czytelne. Przeczytaj szablonowe Must Have i poznaj elementy, które powinien zawierać dobry szablon. Obejrzyj również filmik, jak zainstalować szablon na Bloggerze.

10. Stwórz logo, które będzie znakiem rozpoznawczym twojego bloga

Możesz zlecić to profesjonalistom, jednak myślę, że warto spróbować samemu, z czego będziesz bardziej usatysfakcjonowany. Staraj się nie duplikować projektów dostępnych w internecie, gdyż to zadziała tylko na twoją niekorzyść. Spróbuj ruszyć głową i wymyślić coś oryginalnego na zasadzie skojarzeń. U mnie jest to kot trzymający łapkę na laptopie - Blokotek, czyli blogujący kotek lub też kotek piszący poradniki blogowe. Przeczytaj, jak można stworzyć logo ze szkicu.

11. Zainstaluj wewnętrzne statystyki

Pomogą ci one w planowaniu nowych postów. Poznasz tematy, które najbardziej interesują czytelników oraz otrzymasz dane, które mogą okazać się potrzebne w przypadku rozpoczęcia współpracy z innymi firmami. Zewnętrzne liczniki są nieprofesjonalne, więc skorzystaj z tych ukrytych. Osobiście polecam Google Analytics, gdyż zawierają dużo opcji, lub HiStats. Przeczytaj, jak zainstalować statystyki HiStats na blogu.

12. Regularnie rób kopie zapasowe treści i szablonu

Blogger umożliwia wczytywanie plików z treścią i szablonów nawet do innego bloga, także w przypadku problemów będziesz mógł szybko i sprawnie odzyskać swoją pracę. Szablon wczytasz w menu Szablon => Utwórz / przywróć kopię zapasową. Plik z treścią natomiast wgrasz w menu Ustawienia => Inne => Importuj bloga. Nie ryzykuj utraty swoich cennych plików.

13. Dbaj o bezpieczeństwo swojego konta i bloga

Nie narażaj się na utratę dostępu do konta przez bezmyślne działania, takie jak nadawanie uprawnień administratora innej osobie, logowanie się na publicznych komputerach lub udostępnianie hasła osobom trzecim. Przeczytaj o tym, jak możesz zwiększyć bezpieczeństwo swojego bloga na Bloggerze.

14. Promuj swojego bloga

Jeśli skupisz się wyłącznie na pisaniu, nieprędko pojawi się wianuszek oddanych czytelników. Komentuj wpisy u innych, nawiązuj znajomości, udzielaj się w serwisach społecznościowych. Przeczytaj 20 porad, jak zwiększyć popularność swojego bloga.

15. Przetrwaj kryzys blogowania

Każdego blogera prędzej, czy później dopada zwątpienie, czy aby to, co robi ma sens. Najważniejsze jednak, by nie przerwać tego, co się zaczęło i trwać w swoim postanowieniu. Tylko w ten sposób można osiągnąć sukces, bo jak wiadomo: "Nie siła, lecz wytrwałość, czyni wielkie dzieła". Przeczytaj, co robić, kiedy ciebie dopadnie kryzys blogowania.

Jeśli dobrnąłeś do końca tego wpisu, z pewnością rady w nim umieszczone dały ci nowy obraz tego, jak zabrać się do stworzenia swojego bloga. Mocno wierzę, że wcielenie ich w życie znacznie skróci twoją drogę do uzyskania blogowego profesjonalizmu. Zaglądaj również na Blokotka, bo u mnie znajdziesz całą masę poradników zarówno tych technicznych, jak i motywujących. Owocnego blogowania!
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.