2015/06/04

Działania, których podjęcie zagwarantuje ci wzrost liczby czytelników

Jeśli piszesz bloga, to bez względu na to, czy zarabiasz na nim, czy nie - chcesz, by cieszył się on dużą popularnością, na którą składa się cała rzesza komentujących czytelników. Jeśli ci na nich nie zależy - to jesteś hipokrytą, bo gdyby tak było naprawdę, pisałbyś w Wordzie, a nie na blogu.

Ja przygodę z blogowaniem prowadzę od 3 lat - w tym od roku na własnej domenie. Mimo doskonalenia swojego warsztatu, nikt nie komentował, nie lajkował, nie czytał. Dlaczego? Czy mój blog był aż taki kiepski? Nie! Po prostu nikt o nim przez długi czas nie wiedział. Dopiero kilka podjętych przeze mnie działań spowodowało, że pojawiły się pierwsze oznaki aktywności czytelników. Skoro u mnie się sprawdziły, pomogą też u ciebie!

1. Współpracuj z innymi blogerami

Pisanie postów gościnnych, wspólne organizowanie konkursów, czy tworzenie projektów, skutecznie wypromuje cię w blogosferze. Współpracuj nie tylko z osobami, które mają na koncie spore osiągnięcia, lecz pozwól by i ci znajdujący się za tobą, mogli mieć do ciebie dostęp. Z tego typu grupowych działań, często wynikają bardzo ciekawe inicjatywy.

2. Komentuj posty na blogach innych

Oczywiście zachowaj kulturę i nie umieszczaj w komentarzach linków do swojego bloga, gdyż to zostanie bardzo źle odebrane. Umieszczaj treści, które coś wnoszą, a nie bezmyślne, oklepane teksty typu "Fajny post", gdyż zostaniesz posądzony o jego nieprzeczytanie oraz wykorzystanie komentarza, jako drogi promocji własnego bloga. Dzięki szczerym dyskusjom nawiązują się internetowe znajomości.

3. Odpowiadaj na komentarze czytelników

Oczywiście w miarę możliwości czasowych, w innym wypadku przynajmniej oddaj głos "za", żeby czytelnik wiedział, że go nie lekceważysz. Jeśli kilka razy poczuje się on niezauważony, z pewnością już nie będzie udzielał się na twoim blogu.

4. Odpowiadaj na maile, oferując pomoc

Z doświadczenia wiem, że bardzo ciężko czasem jest znaleźć na to czas, jednak jeśli się uda, na pewno zyskasz punkty i opinię pomocnej, życzliwej osoby, do której warto się zwrócić. Na zasadzie "podaj dalej" przysporzysz sobie większą rzeszę fanów.

5. Korzystaj z konta założonego na Disqusie

Nawet jeśli sam nie masz zainstalowanego tego systemu komentarzy na swoim blogu warto, byś założył na nim własne konto i używał go do prowadzenia dyskusji w blogowych komentarzach. Ważne byś w swoim profilu umieścił link do własnego bloga, dzięki czemu osoby, które będą przeglądały wątki z twoim udziałem, w szybki sposób cię odwiedzą. Zostawisz za sobą ślad, który wielu nowych czytelników doprowadzi prosto do twojego skrawka sieci.

6. Prowadź społecznościowe fanpejdże swojego bloga

Warto założyć stronę na Facebooku, Google+, wrzucać fotki na Instagrama. Jeśli twoje profile będą ciekawe, przyłączy się do nich coraz większa liczba użytkowników. Bez kont na portalach społecznościowych, blog ma mniejsze szanse na wypromowanie się.

7. Umieść przyciski udostępniania pod każdym postem

Jeśli zależy ci, by czytelnicy udostępniali twoje posty, powinieneś im to ułatwić. Umieszczając tego typu przyciski, cały proces sprowadzi się do dwóch kliknięć. Widżety te znajdziesz w wykonywanych przeze mnie szablonach.

Jeżeli wcielisz w życie powyżej przedstawione przeze mnie rady, wkrótce twój blog zyska nowych czytelników. Wszystkie stosuję osobiście i zauważyłam ich pozytywny wpływ na pozycję mojego bloga w sieci. Przestrzegam cię jednocześnie przed zasypywaniem bocznych szpalt reklamami, umieszczania denerwujących wyskakujących okienek, wymianą bannerami z wątpliwymi stronami, spamowaniem i wszystkimi negatywnymi technikami pozycjonowania, które znacznie mogą ci zaszkodzić.
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.