2015/06/03

Co o domenie i hostingu początkujący webmaster wiedzieć powinien?

Wielu początkujących webmasterów ma problem z odróżnieniem domeny od hostingu oraz nie wie czym jest tak naprawdę każde z nich i co z nimi może zrobić, jako administrator. Ja sporej wiedzy na ten temat dorobiłam się wertując setki stron poruszających omawiane kwestie, instalując skrypty oraz rozwiązując wynikające w trakcie problemy. Teraz czas, bym to ja przekazała ci w miarę przystępny sposób wiedzę oraz usystematyzowała tą już przez ciebie posiadaną, potwierdziła fakty i obaliła mity.

Domena jest to nic innego, jak końcówka adresu internetowego. Może być to .pl, .com lub inna. Subdomena natomiast zawiera tuż przed domeną jeszcze jedną część, np. .blogspot.com, .wordpress.com. Oczywiście przed kropkami znajduje się właściwa nazwa bloga lub strony. I tak: www.blokotek.pl to domena, a www.blokotek.blogspot.com, to subdomena.

Wykupioną domenę należy odnawiać, by jej nie utracić. Rejestracja zwykle jest tania - w OVH to 12 zł. Odnowienie natomiast jest zwykle droższe i na rok w OVH wynosi 50 zł. Oczywiście są dostawcy, którzy pobierają dwukrotnie wyższe stawki. Domenę można podpinać do stron internetowych, których pliki znajdują się na hostingu lub do platformy blogowej, która to umożliwia, np. Blogger, Tumblr, itp. Nie musisz mieć wykupionego hostingu, żeby korzystać z domeny. Jeśli podepniesz ją do Bloggera, a po jakimś czasie uznasz, że pora migrować na WordPressa, będziesz mógł odłączyć ją i podpiąć do hostingu. Przeczytaj instrukcję, jak podpiąć własną domenę do Bloggera.

Hosting natomiast, jest to przestrzeń na serwerze, na której instaluje się systemy zarządzania treścią, zwane CMS. Może to być skrypt portalu, jak Joomla, czy Drupal, albo platforma blogowa, jak WordPress, który jest najbardziej znany. Na hostingu można również umieścić bezpośrednio pliki tworzące stronę internetową, np. skrypty, arkusze stylu, czy dokumenty html.

By zainstalować WordPressa na hostingu należy posiadać wiedzę na temat tego procesu, choć większość paneli administracyjnych zawiera autoinstalator, który wykonuje pracę po wciśnięciu guzika, jednak zawsze podczas instalacji może pojawić się błąd, który należy wyeliminować. Pozostaje jeszcze konfiguracja skryptu, czyli dostosowanie jego funkcjonalności i wyglądu. Przeczytaj, jak założyć konto na Hostinger.pl i zainstalować na nim WordPressa lub zainstalować go na dowolnym serwerze oraz poznaj prawa dostępu do folderów i plików w WordPressie. Być może zainteresuję cię również sposób, w jaki zainstalować spolszczenie do WordPressa.

Żeby możliwy był zapis danych, musi być stworzona baza danych, np. MySql, która połączona z CMSem będzie gromadzić informacje, dotyczące artykułów / postów oraz komentarzy. Jednak baza ta jest odpowiedzialna za większą ilość danych, takie jak nazwy użytkowników, czy hasła.

Do przesyłania plików na serwer na wykupionym hostingu służy wbudowany do panelu administracyjnego klient FTP lub zewnętrzny program, taki jak FileZilla, czy TotalCommander. Po wpisaniu danych dotyczących logowania, program nawiąże połączenie z serwerem i umożliwi przesyłanie plików.

O domenie i hostingu można mówić bardzo dużo, jednak nie chcę zbytnio mieszać w głowach początkującym webmasterom. Myślę, że na początek dawka zawarta w tym poście okaże się w zupełności wystarczająca.

Oczywiście, jeśli masz jakieś pytania odnośnie tematu, możesz je zadać w komentarzu, a ja chętnie na nie odpowiem, jeśli tylko będę potrafiła.
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.