2015/05/27

Jak zrobić logo ze szkicu?


Długo zastanawiałam się, jak zrobić ciekawie wyglądające logo, bez zaawansowanej umiejętności posługiwania się programami graficznymi. Podpatrując prace wykonane przez Madl-len oraz Ulę na blogu Sen Mai, wena spadła na mnie, niczym grom z jasnego nieba.

1. Narysuj obrazek

Na początek narysuj ilustrację. Najlepiej, jeżeli obiekty będą posiadały wyraźny obrys, wykonany np. czarnym cienkopisem lub cienkim flamastrem. Dopilnuj, by obramowania były domknięte, by później można było pokolorować je w programie graficznym, z użyciem narzędzia Wiadro z farbą. Jeśli chcesz, by grafika posiadała niejednostajne kolory, możesz ją pomalować dowolną techniką, np. farbami lub mazakami. Jeśli natomiast chcesz uzyskać kolory jednostajne, pozostaw obiekty białe - pokolorujesz je narzędziem wypełnienia. Nie przejmuj się, jeśli twój rysunek nie jest idealny. Właśnie w nieproporcjonalności doszukuj się walorów estetycznych.

2. Zeskanuj obrazek lub zrób mu dobre jakościowo zdjęcie

Gdy rysunek jest już gotowy, zeskanuj go lub zrób mu zdjęcie aparatem cyfrowym, albo tym ze smartfona. Sprawdź, czy szczegóły nie są rozmyte, z powodu poruszenia. Jeśli kontury są ostre, prześlij zdjęcie na swój komputer i poddaj je obróbce graficznej, do której instrukcję napisałam poniżej.
Zdjęcie rysunku
Poniżej znajduje się grafika obrobiona za pomocą programu graficznego: białe tło zostało usunięte i stało się przezroczyste. Zwiększona została również warstwa nasycenia barwy, by kolory nie były już wyblakłe.
Grafika wycięta ze zdjęcia i poddana obróbce programem graficznym
Gotowe logo

3. Zdjęcie poddaj obróbce programem graficznym

Otwórz zdjęcie za pomocą programu Photoshop (Plik => Otwórz) (Gimp też powinien dać radę). Odblokuj warstwę, jeśli jest zablokowana, poprzez dwukrotne kliknięcie na ikonę kłódki przy ikonie warstwy. Wybierz narzędzie Różdżka i kliknij na tło zdjęcia.
Na zdjęciu kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Warstwa przez wycinanie.
Odznacz kwadracik przy warstwie z tłem, które zostało wycięte z warstwy poprzedniej.
Zaznacz warstwę z wyciętym obiektem, wybierz Wiadro z farbą (narzędzie wypełnienia), zdefiniuj kolory i klikaj na elementach, które chcesz pokolorować.
Z menu Obraz wybierz Rozmiar obrazu.
Zmniejsz znacznie szerokość i zaznacz Zachowaj proporcje. Wciśnij OK.
Obrazek został zmniejszony do rozmiarów logo.
Z menu Obraz wybierz Rozmiar obszaru roboczego.
Zwiększ znacznie szerokość i kliknij OK.
Przesuń obiekt w miejsce, w którym ma się znajdować, robiąc miejsce na tekst.
Kliknij ikonę Nowa warstwa (w menu: Warstwa => Nowa => Warstwa). Kliknij narzędzie Tekst, zdefiniuj kolor i rodzaj czcionki i umieść napis na obrazku.
Utwórz kolejną nową warstwę, wybierz Kształt, np. linię i umieść ją na obrazku (jeśli ten element potrzebny jest w twoim logo). Na koniec Zapisz obrazek (Plik = > Zapisz jako) z rozszerzeniem .png, by zachować przezroczyste tło.
Teraz, kiedy już znasz sposoby tworzenia grafik ze szkiców, z pewnością twój blog od tej pory będzie zachwycał wspaniałymi ilustracjami. Jedynym ograniczeniem jest twoja wyobraźnia.

A może masz ochotę zaprezentować wykonaną przez siebie grafikę w komentarzu? Jeśli tak, to serdecznie zapraszam!
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.