2015/05/20

10 rad, jak zrobić i utrzymać porządek w swojej skrzynce mailowej?

Skrzynka mailowa - bo o niej mowa - to miejsce, bez którego współczesny internauta się nie obejdzie. Jest niezbędna do rozpoczęcia i prowadzenia jakiejkolwiek aktywności w sieci. Poczynając od rejestracji na forach, a na gromadzeniu danych kończąc. Jest to nasze prywatne miejsce, które odwiedzamy kilkanaście razy dziennie, więc ważne jest, by było miłe dla naszych oczu. By dobrze się nam w nim pracowało, musi być estetyczne, schludne, uporządkowane. W przeciwnym razie chaos ze skrzynki przeniesie się również do naszej głowy. Tylko, co zrobić, by to miejsce było dla nas przyjazne?

Przeczytaj 10 poniższych rad, które nabyłam na drodze wieloletniego doświadczenia. Jeśli zastosujesz choć część z nich, będziesz przecierał oczy ze zdumienia, że twoja skrzynka wygląda niczym segregator z zakładkami.

1. Anuluj subskrypcje, z których nie korzystasz

Wypisz się z newsletterów serwisów lub blogów, które już cię nie interesują. Zrobisz to, klikając w odnośnik typu: Anuluj subskrypcję, Wypisz się z Newslettera, Unsubscribe, który znajdziesz w stopce wiadomości mailowej.
Newsletter JestRudo.

Newsletter WeHeartIt.

Newsletter Twittera.

Newsletter Google+.

Newsletter Facebooka.

2. Kataloguj wiadomości korzystając z kart / zakładek / etykiet

Maile będą trafiały do odpowiednich kategorii zakładek automatycznie. Pozostałe przenoś ręcznie. System "nauczy się" reguł i kolejne tego typu wiadomości będzie już klasyfikował sam. Do wyboru jest kilka domyślnych kategorii takich, jak: społeczności, oferty, powiadomienia, fora, ale możesz również utworzyć swoje, dostosowując je do własnych potrzeb, jak np. służbowe.
Karty na Gmailu.
Twórz nowe etykiety, ukrywaj te nieużywane, by pozbyć się ich natłoku.
Na Gmailu: Ikona trybiku, ustawienia, etykiety, utwórz nową etykietę.
Kategorie oznaczaj kolorami.
Na Gmailu: Ikona trybiku, strzałka przy etykiecie, kolor etykiety, wybierz kolor.

3. Oznaczaj wiadomości symbolami

Niektóre skrzynki posiadają symboli więcej, inne mniej. Jednak w każdej istnieje możliwość z nich korzystania. Np. gwiazdki (do tego różne kolory), lub flagi. Wiadomości pilne możesz oznaczyć za pomocą czerwonych znaczków. Na jednych pocztach, można wybrać symbol z listy, na innych trzeba klikać na znaczku obok wiadomości (na Gmailu, to gwiazdka) tak długo, póki wyświetli się pożądany symbol.
Na Gmailu: Ikona trybiku, ustawienia.

Zakładka ogólne, wszystkie gwiazdki.

Zapisz zmiany

Klikaj na gwiazdce, znajdującej się obok wiadomości tak długo, puki wyświetli się pożądany symbol.

4. Skonfiguruj filtry niechcianych wiadomości - SPAMU

W większości popularnych skrzynek, filtry automatycznie z dużą skutecznością oddzielają pożądane wiadomości od tych niechcianych, które przenoszą do wyznaczonego w tym celu folderu. Filtry są inteligentne i potrafią "uczyć się" oraz zapamiętywać reguły. Jeśli raz ręcznie przeniesiesz maila do SPAMU, następnym razem również on tam trafi - tyle, że automatycznie. Rozpoznawanie dokonuje się po adresie, tytule, czy typie wiadomości. Oczywiście możesz tworzyć i udoskonalać swoje filtry, dodając do nich własnie reguły.
Na Gmailu: Ikona trybiku, ustawienia, filtry, utwórz nowy filtr.

Formularz określania reguł filtru.

5. Połącz swoje pozostałe skrzynki z tą, której używasz najczęściej

Połączenie swoich kont w jednym miejscu zaoszczędzi ci mnóstwo czasu i pracy. Maile ze wszystkich skrzynek będą trafiały do jednej. Możesz ustawić automatyczne usuwanie wiadomości z serwerów, po ich zaimportowaniu, co sprawi, że przeczytane pozycje nie będą zalegać i zaśmiecać pozostałych kont. Mało tego! Na Gmailu będziesz mógł również odpisywać z wybranego adresu mailowego, który należy do innego, podłączonego konta! Wystarczy, gdy z listy wiadomości Od: wybierzesz dany adres. Maile napływające do głównej skrzynki łatwo rozróżnisz, gdyż znajdą się one w folderach oznaczonych adresem, na który dotarły.
Na Gmailu: Ikona trybiku, ustawienia, konta i importowanie, importuj pocztę i kontakty oraz wyślij pocztę jako.

6. Korzystaj z dodatków, zwiększających funkcjonalność skrzynki

W Gmailu znajdziesz je w zakładce Laboratorium. Przeczytaj jak włączyć podgląd wiadomości. Zwiększy on przejrzystość twoich maili oraz spowoduje, że nie będziesz musiał otwierać każdego z osobna.
Na Gmailu: Ikona trybiku, ustawienia, laboratorium.

7. Ustaw czytelny, przejrzysty i miły dla oka szablon

Najlepiej sprawdzają się minimalistyczne skórki o stonowanych kolorach. Dodatkowe tła i inne bajery sprawią, że widok będzie mniej czytelny. Estetyczny szablon da ci poczucie panowania nad porządkiem utrzymującym się w skrzynce.
Na Gmailu: Ikona trybiku, ustawienia, motywy.

8. Dezaktywuj reklamy

Na większości skrzynek pocztowych codziennie ląduje po kilka, a nawet kilkanaście wiadomości reklamowych od samego dostawcy. Jeżeli nie wybrałeś skrzynki na serwerze wolnym od reklam, np. Gmailu, spróbuj na otrzymywane wiadomości nałożyć filtry. Niestety nie wszędzie będzie to możliwe, bo dostawcy celowo wyłączają możliwość przenoszenia reklam do SPAMU, by ludzie je czytali, lub aktywowali płatną wersję. Z mojego doświadczenia wynika, że najbardziej spamowanymi skrzynkami są te z: onetu i o2. WP również nie jest zbyt "czysty", ale większość ludzi przymyka oko ze względu na dobre parametry konta. Ja stawiam na Gmail! Jeśli nie rejestruję się danym adresem w różnych serwisach, nie dostaję nawet jednego maila ze spamem.
SPAM na poczcie WP

9. Miej osobną skrzynkę (i adres) do rejestracji w mniej ważnych serwisach

Taką skrzynkę z łatwością podłączysz do tej głównej, a kiedy SPAM sięgnie zenitu, to zamiast tracić ważne dla siebie dane wraz z kontem, poprzez kasowanie go - po prostu odłączysz zaśmieconą skrzynkę i już! Podstawowym błędem jest rejestrowanie się na mało ważnych stronach przy użyciu oficjalnego adresu. Większość takich serwisów nie dość, że zasypuje SPAMEM, to i odsprzedaje zdobyte adresy innym i w ten sposób uruchamia się cała lawina wiadomości - śmieci. Oficjalny adres pozostaw do korespondencji dla znajomych, banku, usług, itp. Nie ryzykuj, bo gorzko będziesz tego żałować. Niektóre serwisy, takie jak o2, czy WP oferują kilka wewnętrznych adresów, których możesz użyć jako tymczasowych. W każdej chwili możesz je usuwać i tworzyć nowe w ramach swojego konta. Jeżeli natomiast wiesz, że rejestracja na jakimś portalu jest jednorazowa, użyj tymczasowej skrzynki mailowej (temporary mail), np. TempMail. Większość tego typu adresów wygasa po upływie określonego czasu, lub po zamknięciu karty.
Tymczasowa skrzynka na TempMail.

10. Korzystaj ze spisu kontaktów, kalendarza, notatnika, czatu, dysku bezpośrednio w swojej skrzynce

Zasada All In One, czyli wszystko w jednym, doskonale sprawdza się w przypadku skrzynki mailowej. Zaoszczędź sobie szukania, miej wszystkie informacje pod ręką oraz dostęp do nich z każdego urządzenia, po zalogowaniu. Jeśli twoja poczta oferuje narzędzia takie jak: spis kontaktów, kalendarz, notatnik, czat, to śmiało z nich korzystaj! Jednak bądź przezorny i dobrze skonfiguruj dostęp do skrzynki, by utrudnić włamanie do niej oraz mieć zaplecze w przypadku, gdy zapomnisz hasła. Możesz dodać numer telefonu, dodatkowy adres e-mail, czy pytanie pomocnicze. Myślimy, że to nie jest warte zachodu, póki coś takiego nam się nie przydarzy. 
Na Gmailu: Kontakty i lista zadań.
Kontakty na Gmailu.
Kalendarz na poczcie WP

Wiele serwisów oferuje również darmowy dysk na swoje pliki, które znajdują się "w chmurze". Warto z nich korzystać, by ich nie zawieruszyć, czy skasować, no i oczywiście mieć zawsze pod ręką!
Dysk na poczcie WP.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że zastosujesz choć część opisanych przeze mnie rad i będziesz mógł cieszyć oczy uporządkowaną pocztą. Zapraszam również, byś podzielił się w komentarzu własnymi sposobami na walkę z bałaganem w skrzynce mailowej. Jeśli chcesz, by również twoi znajomi poznali opisane przeze mnie tricki, udostępnij ten post na portalach społecznościowych.
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.