2015/04/29

15 metod reklamy twojego bloga


Reklama - informacja połączona z komunikatem perswazyjnym. Zazwyczaj ma na celu skłonienie do nabycia lub korzystania z określonych towarów czy usług, popierania określonych spraw lub idei (np. promowanie marki).
Wikipedia.org

   Zapewne każdy bloger chciałby nabyć ogrom czytelników , lecz jak wszyscy wiedzą trudno jest uzyskać taki efekt.Zgodnie z tą prostą definicją musimy skłonić potencjalne osoby do korzystania z naszych towarów, czyli publikowanej treści.Możemy wprost powiedzieć , że to co wkładamy w bloga , sprzedajemy innym użytkownikom internetu.I niekoniecznie zwrot "sprzedajemy" wiąże się z korzyściami materialnymi , ale oznacza zwyczajnie "udostępniać" .Właśnie w tym poradniku opiszę wszystkie formy reklamy , z których początkujący jak i doświadczony bloger mógłby skorzystać.
   Skoro chcemy cokolwiek zapromować , musimy znaleźć strony o tej samej lub podobnej tematyce.Mogą to być portale , fora , różne społeczności (typu Facebook,Twitter) albo również inne blogi, strony.Zanim przeczytasz poniższe sposoby marketingu internetowego , zastanów się jaki towar (treść) posiadasz na blogu i komu mógłbyś sprzedać (udostępnić).


1. Link

   Tak zwany odsyłacz , jest podstawową formą reklamy naszego bloga.Odpowiednio nazwany , pozwala nam uzyskać minimalne efekty.Wprawdzie nie są on wielkie , lecz także stworzenie linku nie wymaga od nas dużego nakładu sił.Taką rzecz możemy umieścić na czatach, forach , społecznościach lub niekiedy w komentarzach na stronach. Najprostszy kod do umieszczenia linku:
<a href="http://www.blokotek.pl" alt="Blokotek-dodatki na bloga">Dodatki na bloga</a>

2. Reklama Graficzna

   Wszelkiego rodzaju odsyłacze graficzne przedstawiane jako banery, loga , buttony są już znacznie lepsze niż jakikolwiek link.Zamieszczenie je np. w sygnaturach na forum , daje nam rzeczywiste szanse uzyskania prawdziwej reklamy.Ponadto tą formą marketingu możemy się wymieniać z innymi blogami,stronami.Oto przykład reklamy oraz kod :

<a href="http://www.blokotek.pl" alt="Blokotek-dodatki na bloga"><img src="https://pbs.twimg.com/profile_images/559689372790837249/Vl_I9A0v.png" alt="blokotek"></a>3. Tekstowa prezentacja bloga na forum 

  Na niektórych forach internetowych możemy przedstawić swoją stronę.Wystarczy zamieścić post, lub temat o swoim blogu.Aby tam opisać go , również można dodać reklamę graficzną lub linka.Warto z tej opcji skorzystać , ponieważ  ludzie chętnie oglądają czyjeś blogi ,a to umożliwia nam pozyskanie czytelników.


5. Artykuł sponsorowany

Artykuł płatny umieszczany na innej stronie o podobnej tematyce , w celu wypromowania strony lub bloga.

4. Reklama multimedialna - kodowana

   Są one jednymi z reklam najbardziej popularnymi , a przy tym bardzo efektownymi.Wykorzystuje się do nich różne skrypty bądź są to multimedia flashowe. Otóż głównym celem tej treści jest wyświetlanie obrazu wraz z różnymi efektami , takimi jak np. powiększenie,zmiana koloru czcionki w czasie najechania na reklamę.Krótko podsumowując ma to zachęcić odbiorców do zobaczenia strony , choć może ona nie być interesującą.

5. Reklama multimedialna - wideo   

   Ruchomy obraz i dźwięk jest tym co człowiek może potrzebować , więc takie typu reklamy wzbudzają respekt u widza.Profesjonalne strony te rzeczy używają , ale wy także możecie z tego skorzystać.Naszą produkcję możemy opublikować za darmo na Youtube (większe strony wykupują reklamy w telewizji).

6. Znak wodny

 Umieszczany na wielu obrazach efektownie reklamuje bloga.Przydaje się także , w zachowaniu praw autorskich np. gdy jest kopiowany.Jak zrobić znak wodny ?

7. Reklama Kontekstowa

Jest to sposób prezentowania reklam użytkownikom rozmaitych usług internetowych (stron internetowychE-mailiczatówforów dyskusyjnychkomunikatorów itd.), który zakłada dopasowanie treści reklam do treści stron, na których są one umieszczone. Ideą reklamy kontekstowej jest założenie, że osoba wystawiona na jej działanie chętniej na nią pozytywnie zareaguje, gdy będzie ona związana z poszukiwaną przez tę osobą informacją niż gdyby nie miała ona z nią związku.Taką formę wykorzystuje dobrze nam znane Google Adwords. My również możemy wykorzystać to (np. do pokazywania naszej reklamy na stronach o tej samej tematyce), lecz oczywiście jest to płatna opcja. Zgodnie z informacjami na Adwords obliczyłem , że za 100 kliknięć musielibyśmy zapłacić 58 złotych.Ale jak działa ?

  1. Wycena: kontakt, poznanie oczekiwań klienta, pomoc w doborze słów kluczoych, wycena pozycjonowania
  2. Umowa: podpisanie umowy na pozycjonowanie.
  3. Optymalizacja: poprawiamy kod Twojej witryny, aby był bardziej przyjazny wyszukiwarce
  4. Pozycjonowanie: podejmujemy działania mające na celu podyższenie pozycji strony w rankingu Gooogle
  5. Raporty: z końcem każdego miesiąca przesyłamy klientowi raport z pozycjonowania. Rozlicza się tylko za efekty.

8. Materiały drukowane , prasa

Mogą to być ulotki , plakaty , banery , reklamy w prasie lub też wizytówki.Nie jest to złym pomysłem jeśli nasz blog, strona ma tematykę poruszaną w ogóle społeczności np. ostatnio w mojej lokalnej gazecie był krótki artykuł o młodej projektantce mody oraz o jej blogu.Najczęściej jednak swoje strony uwzględnia coraz więcej firm , właśnie w tego typu rzeczach.   
9. Funkcja udostępniania na portalach społecznościowych

Ta metoda na ogół , jeśli mamy dużą liczbę fanów na naszym blogowym fanepage , kanale czy też koncie pozwala nam w krótkim czasie uzyskać znaczny wzrost oglądalności strony.Z tej metody korzystają wielkie portale jak i małe blogi , i sprawdza ona się w stu procentach.

10. SEO

Jest to pozycjonowanie strony na potrzeby wyszukiwarek , dzięki temu wpisywana fraza wiążąca się z tematyką strony , może wyświetlić twojego bloga na liście stron w wyszukiwarce Google (w zależności od trafności sformułowania bądź wypozycjonowania bloga). Weźmy przykład : Niewypozycjonowany blog o ciastkach.Jeśli wpiszemy "blog o ciastkach" , wyszukiwarka na pewno nie pokaże tej strony , lecz wiele innych.Natomiast jeśli wyszukamy swojego adresu strony np. "www.przykladoweciasteczko.pl" to pierwszą z wyników wyszukiwarki może być właśnie ten blog o ciastkach.Więcej o SEO dowiesz się tu.


11. Mailing

Za pomocą tej rzeczy możemy udostępniać nasze blogi , wysyłając wiadomości do naszych znajomych.Jeśli mamy spore grono osób , to tym łatwiej będzie nam pisać do nich.Z pewnościa myślę , że to również dobra reklama. 


12. Content marketing

Doświadczeni blogerzy mogą wiedzieć co to jest.Otóż jest to reklamowanie się z wykorzystaniem wielu rzeczy w celach marketingowych np. w internecie - pisanie artykułów , evideo , formy graficzne itd.W szerszym rozumieniu content marketing obejmuje również treści tworzone poza Internetem: w prasie branżowej, gazetkach, folderach, ulotkach, katalogach, poradnikach drukowanych, książkach itd. I właśnie w tych wymienionych rzeczach możemy zareklamować bloga.Popularne są ostatnio książki , a wskazuje na to , że coraz więcej blogerów udostępnia takie publikacje.Odnoszą podwójną korzyść z tego: Reklamują bloga i mogą zarobić na sprzedaży swojego dzieła.

13. Toplisty

Znane nam dobrze listy stron lub rankingi , są coraz bardziej popularyzowane w internecie.Pozwalają każdemu zapromować własnego bloga .Warto to zrobić , szczególnie kiedy mamy do czynienia z profesjonalnymi toplistami.

14. Przekaz ustny

Nic nie działa tak bardzo na ludzi jak rozmowa i tą rzecz powinniśmy wykorzystać w marketingu.Polecać blogi możemy swoim znajomy.Krótko opisać oraz przedstawić stronę i podać jej adres.

15. Inne Formy reklamy

Oprócz wszystkich wymienionych tu form , są jeszcze inne ,lecz bardziej otwarte na społeczność. 

Bilboard - są to plakaty , tablice reklamowe wystawiane w ulicach miast.

Outdoor - reklama zewnętrzna , pojawiające się na ulicach czy też w miejscach publicznych.

Reklama tranzytowa – rodzaj reklamy outdoorowej (zewnętrznej), której nośnikami są środki komunikacji: autobusybusytaksówkisamochody prywatne czy też specjalne samochody reklamowe

Reklama ambientowa – wszelkie formy reklamy niestandardowej. Reklama na środkach komunikacji miejskiej lub w lokalach publicznych np. w restauracjach , szkołach , kawiarniach itd. 

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.