2015/02/17

Szablonowe Must Have

W tym poście pragnę na przykładzie własnego Blokotka przybliżyć ci swego rodzaju szablonowe must have, czyli elementy, które powinny znaleźć się w prawidłowym, kompletnym designie twojego bloga. Wiedzę swą czerpię na podstawie trzyletniego blogowania oraz obserwacji aktualnych trendów w stylizacji szat graficznych stron i blogów.

Przejrzyj poniższą listę i zastanów się, czy niczego nie brakuje u ciebie, a jeśli tak - to czy nie warto byłoby uzupełnić owe braki? Wszystkie opisywane elementy mają na celu poprawę jakości korzystania z bloga oraz usprawnianie wszelkich czynności wykonywanych na nim przez czytelników.

Przyciski społecznościowe z linkami do profili autora

Po co?: Umożliwią one integrację z czytelnikami, którzy mogą obserwować twoją aktywność w sieci za pomocą portali społecznościowych.

 Menu, najlepiej rozwijane

Po co?: Ułatwi ono czytelnikom poruszanie się po twoim blogu. Porządkując najważniejsze linki na kategorie i podkategorie sprawisz, że czytelnik szybko odnajdzie interesujące go treści.

 Wyszukiwarka, najlepiej Google (dokładniejsze wyszukiwanie)

Po co?: Bez niej ani rusz! Umożliwi odnalezienie na twoim blogu treści oznaczonych słowami kluczowymi. Czytelnicy nie będą musieli przeglądać po kolei wszystkich postów.

 Newsletter

Po co?: Dzięki niemu czytelnicy oczekujący na twoje posty, zostaną poinformowani drogą mailową o ich pojawieniu się na blogu. Nie będą musieli wtedy nieustannie zaglądać na twój blog i zaoszczędzą swój czas oraz unikną rozczarowania w przypadku, gdy nowego wpisu jeszcze nie będzie.

 Informacja o autorze lub blogu

Po co?: Dzięki niej czytelnik, który zagląda na twojego bloga po raz pierwszy, bez konieczności jego przeszukiwania dowie się, jakie treści tu znajdzie lub kto je tworzy.

 Przyciski społecznościowe pod postami

Po co?: Czytelnik może w szybki sposób podzielić się linkiem do konkretnego posta ze znajomymi na portalach społecznościowych. Wszystko za pomocą jednego kliknięcia.

 Wyróżnione linki i nagłówki

Po co?: Treść stanie się bardziej czytelna i przyjazna dla oczu.

 Propozycje podobnych postów

Po co?: Jeśli czytelnika zainteresował przeglądany post, bez trudu odnajdzie inne o podobnej tematyce, która grupowana jest za pomocą słów kluczowych, czyli tagów.

 Informacje o poście, takie jak autor, data, ilość komentarzy, etykiety

Po co?: Dzięki nim czytelnik pozna szczegóły posta.

 System komentarzy

Po co?: Dzięki niemu umożliwisz integrację czytelników, poprzez dyskusję oraz zbudujesz swoją małą społeczność w sieci. Otrzymasz również informację zwrotną odnośnie tematyki, jaką czytelnicy pragną zobaczyć na twoim blogu oraz co sądzą o dotychczasowych wpisach.

 Archiwum

Po co?: Segregowanie postów według dat również przyczynia się do łatwiejszego przeglądania treści bloga. To swojego rodzaju mapa bloga.

 Etykiety (tagi, kategorie)

Po co?: Czytelnik w szybki sposób odnajdzie posty z interesującej go kategorii.

 Spis postów z największą ilością odsłon

Po co?: Czytelnicy zobaczą, które posty są najczęściej czytane, co daje duże prawdopodobieństwo, że zainteresują one również ich.

 Skracanie postów

Po co?: Automatyczne skracanie postów nie dość, że oszczędzi twój czas przy ręcznym umieszczaniu zwijania tekstu, to i twoim czytelnikom pozwoli na sprawne przeglądanie postów. Te które ich zainteresują mogą rozwinąć i przeczytać całość.

 Nawigacja numerowana lub automatyczne wczytywanie postów

Po co?: Jest nowocześniejsza niż tradycyjne linki starsze i nowsze posty. Może być numerowana, jak i automatycznie wczytująca kolejne posty podczas przewijania strony.

 Wyszczególnione cytaty

Po co?: Ważne cytaty, kody, czy inne informacje warto wyróżnić, by rzucały się w oczy.

Formularz kontaktowy

Po co?: Daj czytelnikom możliwość kontaktu z tobą, tak po prostu... Może mają do ciebie jakąś ważną sprawę...

Uff... To już na szczęście koniec długiej listy niezbędnych blogowych dodatków. Teraz czas na rachunek sumienia :) Czego brakowało tobie? A może posiadasz coś, co Blokotek pominął? Podziel się!
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.