2014/12/17

Gdzie najlepiej założyć darmowe forum?

Większość osób rozpoczynających przygodę z webmasteringiem zastanawia się, z jakiej oferty hostingowej skorzystać, by założyć darmowe forum internetowe. W tym artykule omówię jednego z tychże dostawców, który wart jest uwagi. Mianowicie chodzi o ForumPolish, które jest polskojęzyczną częścią serwisu Forumotion.

Osoba zakładająca forum chce mieć pewność, że nie zostanie ono usunięte, gdyż przepadnie cały wysiłek admina i użytkowników. Niestety takiej gwarancji darmowe fora dać nie mogą, jednak najlepiej wybierać takie które są dostępne na skalę światową, a nie tylko polską. To wzmacnia nieco pewność, że cała nasza praca nie pójdzie "z dymem", tak jak stało się w 2012 roku z forumowisko.net, którego admini ot tak z dnia na dzień zwinęli żagle i zniknęli, co skutkowało skasowaniem wszystkich for założonych na tym hostingu, a sama domena trafiła na sprzedaż. Na nieszczęście Blokotek posiadał tam już dość rozwinięte forum o innej nazwie.

Na wstępie pewnie pojawią się głosy: "No tak, ale czy nie lepiej skorzystać z darmowego hostingu typu cba.pl i samemu wgrać skrypt forum, np. phpbb3?". Oczywiście tak też można, jednak mimo posiadania przez cba autoinstalatora, to jednak początkujący użytkownicy mogą mieć problem z naprawą forum, jeżeli pojawią się błędy z bazą danych, czy innym elementem. Na ForumPolish natomiast kopie zapasowe forum są robione automatycznie, także jeżeli admin "rozwali" szablon, to można przywrócić jego starą wersję.

Aktualnie Blokotek posiada tam forum z nadzieją, że nie padną serwery w całej Europie :P Jako, że korzystamy z Bloggera, do której podpięta została domena .pl musieliśmy szukać alternatywnej metody stworzenia forum, gdzie planujemy rozwinąć pomoc dla osób korzystających z Bloggera.

Czy ForumPolish ma wady? Tak, jak każde forum. Jedną z nich jest nie do końca spolszczony interfejs, bez możliwości jego tłumaczenia. Jednak serwis rozwija się na skalę światową, więc myślę, że dopięcie wszystkiego na ostatni guzik, to tylko kwestia czasu. Jego zaletą jest z pewnością wybór z czterech wersji forum: najnowszej - invision oraz phpbb3, phpbb2 oraz punbb. Wersję forum można zmienić nawet wtedy, kiedy forum już "stoi". To samo tyczy się jego adresu. Do wyboru mamy wiele szablonów, które możemy dowolnie modyfikować oraz dodawać własny arkusz css. Narzędzia administracyjne również są dosyć rozbudowane, jednak możemy przejść do trybu "prostego" dla początkujących adminów.

Panel administracyjny wygląda następująco:
Myślę, że mimo wad, warto rozważyć ForumPolish, jako ewentualnego kandydata na nasze forum www.
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.