2014/12/17

Czy warto umieszczać na blogu statystyki odwiedzin?

Czy warto umieszczać na blogu statystyki odwiedzin?

To pytanie zadaje sobie każdy blogger. Niektórzy pytają o radę na forach internetowych, inni umieszczają widżety - liczniki, gdyż zobaczyli je u innej osoby. Co na ten temat sądzi Blokotek?

Wewnętrzne statystyki, takie jak Google Analytics - tak, zewnętrzne w formie licznika - nie. 

Dlaczego? Już tłumaczę...

Wewnętrzne statystyki, czyli takie, do których dostęp ma wyłącznie administrator bloga są przydatne do planowania dalszej działalności dotyczącej blogowania. Możemy sprawdzić ile osób odwiedza nasz skrawek sieci oraz które tematy cieszą się największą popularnością, dzięki czemu możemy kierować opisywane zagadnienia na konkretny tor. W statystykach tego typu znajdziemy mnóstwo różnych opcji. Niektóre "nic nie mówią" początkującym webmasterom, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z SEO (pozycjonowaniem). Jednak, czy jesteś początkujący, czy już bardziej zaawansowany, na wszelki wypadek warto, byś monitorował odwiedziny na swoim blogu, gdyż kiedyś dane te mogą okazać się przydatne do nawiązania współpracy z firmami, np. w celu wykupienia u ciebie reklamy, itp.

Czemu natomiast odradzam umieszczanie liczników, pokazującym ilość odwiedzin? Jest kilka powodów. Pierwszym z nich jest po prostu zasada. Żaden szanujący się blog, czy strona www, nie zawiera takich liczników (rozejrzyj się po necie i sprawdź). Po drugie  - informacja zawarta na takim liczniku może niekorzystnie wpłynąć na reputację oraz popularność bloga. Jeśli masz mało odwiedzin, czytelnik może się zniechęcić i już nie wrócić, natomiast jeśli masz ich dużo, wysyłasz komunikat: "Zobacz jestem super, mam tyle wejść", co może zostać odebrane za zbytnią poufałość lub wręcz "leczenie kompleksów" przez admina. Obecność licznika może odstraszać niektórych czytelników, ponieważ nie lubią oni być śledzeni (a kto lubi?!), a najgorszą już jego formą jest geolokalizacja, wyświetlająca z jakich miejscowości pochodzą internauci będący obecnie online.

Wiadome jest, że póki powstają wciąż nowe, coraz atrakcyjniejsze liczniki, wielu ludzi - szczególnie blogujący nastolatkowie, będą je zamieszczać, jako gadżet mający na celu uatrakcyjnienie wyglądu bloga. Pamiętać należy jednak, by zachować umiar, a przede wszystkim zastanowić się, co będzie lepsze dla bloga, którego prowadzimy.
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.