2014/11/26

Last Pass - narzędzie do zapamiętywania haseł w przeglądarkach

W tym artykule pragniemy przedstawić Last Pass w postaci programu oraz wtyczek, który zarządza mnogością haseł logowania w różnych serwisach. Nie tylko generuje bezpieczne klucze, ale i zapamiętuje je, dzięki czemu możliwy jest dostęp do nich na każdym urządzeniu oraz każdej przeglądarce. Jest to narzędzie podobne do menedżera haseł przeglądarki, jednak tu po instalacji systemu i przeglądarki nie znikną hasła, gdyż są zapisane w chmurze. Wystarczy zainstalować aplikację, wpisać hasło główne i gotowe! Możemy logować się do serwisów za pomocą jednego kliknięcia. Według nas jest to bardzo przydatne narzędzie dla blogerów korzystających z różnych urządzeń i przeglądarek. Last Pass to nie tylko menedżer haseł, ale i notatnik, w którym nasze notki pozostaną bezpieczne.

Jako, że Blokotek raczej nie zajmuje się programami (chyba, że są przydatne pod kątem blogowania oraz dla webmasterów), pozwolimy sobie przytoczyć opis Last Pass stworzony przez dobreprogramy.pl:
LastPass to usługa internetowa, która daje użytkownikom dostęp do osobistej, specjalnej zabezpieczonej internetowej bazy haseł, notatek oraz tożsamości internetowych. Integruje się ona z popularnymi przeglądarkami internetowymi pozwalając na wykorzystanie LastPass zamiast oryginalnego managera haseł.
Instalator aplikacji wykrywa zainstalowane na komputerze przeglądarki i proponuje instalacje dodatków do nich. Zapewnia wsparcie dla Internet Explorera, Firefoksa, Chrome, Opery a także Safari, zarówno na systemie Windows jak i Mac a także różnych dystrybucjach Linuksa. Po utworzeniu konta lub zalogowaniu się do już istniejącego, LastPass przejmuje rolę managera haseł – dane użytkownika są gromadzone w internetowej bazie producenta w formie zaszyfrowanej hasłem głównym. Jego utrata wiąże się z utratą danych zapisanych w bazie, nawet po potwierdzeniu właściciela konta przy pomocy adresu email. Manager oprócz automatycznego zapisywania danych, a później wypełniania formularzy, oferuje szereg przydatnych opcji. Użytkownik może grupować dane, przeglądać je, edytować. Możliwe jest również zapisywanie bezpiecznych notatek, zarówno tekstowych, jak i specyficznych np. dane karty kredytowej, dane do poczty email, informacje z paszportu, klucze SSH itp. LastPass oferuje także tworzenie profili automatycznego wypełniania formularzy, oraz gotowych tożsamości do użytku w internecie.
Aplikacja wspiera uwierzytelnienie dwuskładnikowe np. przy pomocy aplikacji Google Authenticator lub tokenów YubiKey. Z poziomu dodatku użytkownik może przeprowadzić kontrolę bezpieczeństwa, która wskaże mu słabe lub zduplikowane hasła, a także oceni ich siłę. Największą jej zaletą jest fakt, że działa jako dodatek do przeglądarki internetowej przez co jest uniwersalna i dostępna na niemal każdej platformie. Aplikacja w wersji podstawowej jest bezpłatna. Rozszerzona wersja Premium dostępna na okres testowy 14 dni pozwala na użycie LastPass na urządzeniach mobilnych takich jak Android, Windows Phone, iOS, czy Symbian, posiada także rozszerzone, priorytetowe wsparcie pomocy technicznej w wypadku problemów.

1. Zakładanie konta na Last Pass

Wejdź na stronę Last Pass. Ustaw język na Polski i kliknij Log In.
Kliknij Create an Account.
Wypełnij formularz rejestracyjny, tak jak pokazane jest na ilustracji.
Potwierdź adres E-mail i kliknij Załóż konto.
Kliknij Download. Spowoduje to przekierowanie cię na stronę dodatku do przeglądarki z której teraz korzystasz tak, byś mógł zainstalować wtyczkę Last Pass.

2. Instalacja wtyczki Last Pass do przeglądarki internetowej

Jeśli po założeniu konta na Last Pass nie zostałeś automatycznie przeniesiony na stronę wtyczki, możesz zainstalować ją ręcznie wchodząc pod link poniżej:
Jeśli instalacja wtyczki przebiegła pomyślnie - na pasku przeglądarki powinna pojawić się ikona do aplikacji.
My proces instalacji wtyczki pokażemy na przykładzie przeglądarki Chrome:

Wejdź na stronę dodatku i kliknij zainstaluj (o ile jeszcze tego nie zrobiłeś wcześniej, przy zakładaniu konta Last Pass).
Kliknij dodaj.
W prawym górnym rogu przeglądarki pojawi się ikona gwiazdki, poprzez którą dostaniesz się do swoich ustawień aplikacji.

3. Korzystanie z aplikacji Last Pass

Wejdź na stronę logowania dowolnego serwisu. My wchodzimy na Bloggera. Wpisz hasło i kliknij symbol gwiazdki.
Kliknij Zapisz stronę.
Pola formularza wypełnią się automatycznie. Wystarczy, że klikniesz Zapisz stronę i gotowe!
Teraz, jeśli kolejny raz będziesz chciał się zalogować, wystarczy że wciśniesz gwiazdkę.
Następnie wybierzesz swój profil.
Na koniec klikniesz Zaloguj.

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.