2014/11/15

Jak zainstalować czcionkę Google Fonts na Bloggerze?

W tym poradniku pokażemy wam, jak zainstalować czcionkę z Google Fonts na Bloggerze, by móc cieszyć oko czytelników ciekawym designem. Jeśli używasz standardowego szablonu od Bloggera, nawet zmiana czcionki spowoduje duże i korzystne zmiany. Zachowaj jednak rozwagę, by nie przesadzić z rozmiarem lub zawijasami, przez które twój tekst stanie się nieczytelny, niczym pismo lekarskie.

Dokonywanie modyfikacji w szablonach wiąże się z dużym ryzykiem "uszkodzenia" go. Dlatego przed przystąpieniem do dokonywania jakichkolwiek zmian należy wykonać kopię zapasową szablonu w menu Szablon = > Utwórz/przywróć kopię zapasową, by w przypadku problemów z jego wyświetlaniem móc przywrócić jego pierwotną wersję.

Wejdź na stronę Google Fonts. Pod wybraną czcionką kliknij ikonę strzałki skierowanej w prawo.
 Zaznacz Normal 400.
Zaznacz Latin Extended. Spowoduje to prawidłowe wyświetlanie polskich znaków w tekście. Następnie wejdź w zakładkę Javascript, po czym skopiuj kod.
 Przejdź do panelu admina na Bloggerze i wejdż w menu Szablon => Edytuj HTML.
Kliknij w okno edytora, po czym wciśnij skrót Ctrl + F na klawiaturze. W wyszukiwarkę wpisz <head> Skopiowany kod wklej pod wyszukanym znacznikiem.
Jeśli chcesz zmienić czcionkę w tytułach postów, wyszukaj h3.post-title (w oficjalnych szablonach Bloggera. W szablonach instalowanych "z zewnątrz" selektor może mieć postać .post-title lub .post-title h3). Usuń całą linijkę zaczynającą się od font:...
Skopiuj kod ze strony Google Fonts w punkcie 4.
Wróć do edytora Bloggera i w miejsce usuniętej linijki wklej kod skopiowany z Google Fonts zaczynający sie od font-family... Właściwość ta odpowiada za rodzaj czcionki. By dodać jej rozmiar wpisz: font-size: 20px; Jeśli chcesz, by czcionka była większa, zwiększ liczbę pixeli, np. na 40. Na koniec zapisz szablon.
W poradniku pokazaliśmy sposób na zmianę czcionki w tytule postów. Jeśli chcesz dokonać modyfikacji innych elementów bloga, spójrz na poniższą ściągawkę:

font-family: 'Oswald', sans-serif;
(twoja czcionka)
wklej pod właściwość:

h3.post-title - zmiana tytułów postów.
.widget h2 (musisz utworzyć ten selektor, gdyż nie ma go w szablonie) - zmiana tytułów widżetów.
.post-body - zmiana treści posta.
.Header h1 - zmiana nagłówka.

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.