2014/10/20

20 sposobów, jak zwiększyć popularność swojego bloga


W pewnym momencie swojej "blogowej kariery", każdy zastanawia się, w jaki sposób zwiększyć ruch na swojej stronie oraz  jak przyciągnąć komentatorów. W internecie znajdziesz mnóstwo poradników dotyczących tego zagadnienia: jedne są bardziej przydatne, inne mniej. Jak zapewnie się domyślasz nie ma jednej konkretnej skutecznej rady, bo przecież gdyby była, to wszystkie blogi byłyby znane, a tak wcale nie jest. 

Czytając ten tekst nie licz na spektakularne wskazówki, niczym odkrycie Ameryki, ani nie wierz, że w kilka dni twoje statystyki odwiedzin oszaleją. Tak nie dzieje się w internetowym świecie. Nasz blog funkcjonuje już ponad dwa lata, z czego 3 miesiące na własnej domenie. Publikujemy przydatne informacje dość systematycznie, jednak wcale nasze statystyki nie są oszałamiające. Dlaczego więc piszemy? Bo kochamy blogować. Bez pasji, prędzej czy później znuży cię umieszczanie wpisów i rzucisz to wszystko w kąt. Nie chcemy cię zniechęcać, jednak pokazujemy ci prawdę taką, jaka jest naprawdę, bez przerysowania. Mamy już spore doświadczenie i wiemy co nieco na ten temat.

Zastanów się, czy chcesz kontynuować lub założyć bloga. Jeśli nie obiecasz sobie konsekwencji, cała twoja praca i czas pójdzie na marne. Blogowanie, to wbrew pozorom ciężka praca, a na owoc swego wysiłku trzeba czasem czekać... latami! Jeśli jednak zamierzasz podjąć wyzwanie, podpowiemy ci, jakie tematy lepiej omijać, jeśli chcesz przyspieszyć napływ nowych czytelników.

1. Nie opisuj wydarzeń ze swojego życia, chyba że są szalenie pouczające i morał może okazać się przydatny dla innych. Jeśli nie jesteś celebrytą, raczej przeciętnego Kowalskiego nie zainteresuje informacja o tym, co zjadłeś dziś na obiad.

2. Unikaj popularnych tematów, takich jak recenzje, moda, uroda, technologia, itp. gdyż ciężko ci będzie wybić się z konkurencji. Rozsądnym rozwiązaniem będzie postawienie na niszowe zagadnienie. To co, że opisujesz, jak przerobić rower na motocykl. Ważne, że tylko ty poruszyłeś takie zagadnienie oraz włączyłeś element poradnika, a to jest wysoko punktowane.

3. Rób coś dla swoich czytelników. Zbadaj, czego konkretnie potrzebują w dziedzinie, którą się zajmujesz. W tym celu możesz zrobić ankietę. Jeśli twój post pomoże jednej osobie, na pewno coraz więcej osób będzie z niego korzystać, a czytelnicy zjawią się dość szybko.

To tylko, a może aż trzy punkty, które - jesteśmy przekonani - powinny pomóc ci rozwinąć blog. Jeśli nie zgadzasz się znami, ok. Jednak zastanów się, czy ty czytasz coś, co cię nie interesuje?

Co do tricków, które powinny pomóc w zwiększeniu popularności twojego bloga, to podsumujemy wszystkie te, które można znaleźć w internecie oraz dorzucimy coś od siebie na podstawie naszego doświadczenia.

1. Systematycznie umieszczaj posty. Staraj się nie robić dłuższych przerw, gdyż czytelnicy znudzeni oczekiwaniem, odejdą.

2. W każdym poście zamieść poradę, wskazówkę, jak coś zrobić. Większość użytkowników internetu poszukuje odpowiedzi na własne pytania.

3. W tytule posta umieść słowo: "jak". Będzie to sygnał, że treść jest poradnikiem, a one najczęściej są poszukiwane.

4. Jeśli to tylko możliwe, do tytułu posta dodaj liczbę, np.: "10 sposobów na...". Jeśli połączysz ten punkt z punktem 3, uzyskasz atrakcyjną zdobycz dla wyszukiwarek, np.: "10 sposobów, jak można przerobić rower na motocykl".

5. Użyj obrazków ilustrujących treść posta. Wpleć je pomiędzy tekst.

6. Stosuj typografię. Oddziel nagłówki od treści pogrubieniem, a wyliczane elementy wypunktuj lub ponumeruj. Dzięki temu twoja treść stanie się przejrzysta, a ludzkie oko lubi porządek.

7. Zadbaj, by szablon twojego bloga był czytelny, nie raził kolorami i nie przytłaczał zbyt dużą ilością elementów: dodatków, czy grafik. Zastosuj przejrzystą czcionkę, która ułatwi czytanie. Wygląd bloga, jego pierwsze wrażenie w znacznej mierze decyduje, czy czytelnik zacznie go przeglądać.

8. Daj się poznać czytelnikom. Jeśli twój blog jest personalny, umieść swoje ładne zdjęcie oraz linki do profili społecznościowych. Pokazując siebie, zyskasz sympatię czytelników i będą odwiedzać twój blog nie tylko dla treści. Zachowaj jednak umiar, gdyż ujawnienie zbyt osobistych informacji może zostać wykorzystane przeciwko tobie!

9. Nie umieszczaj statystyk, gdyż jeśli blog ma mało odwiedzin, odstraszysz odwiedzających.

10. Umieść na blogu przyciski umożliwiające podzielenie się linkami na profilach społecznościowych, takich jak: Facebook, Google+, Twitter, czy Wykop.

11. Załóż strony na profilach społecznościowych, i umożliw czytelnikom polubienie ich lub dołączenie do grona znajomych.

12. Nie spamuj. Dolączanie linków do komentarzy jest źle odbierane, więc nie licz, że autor bloga, na którym zostawisz taki komentarz nie usunie go.

13. Umieść opcję subskrypcji bloga za pomocą E-mail. Taką usługę oferuje, np. FeedBurner.

14. Jeśli dodajesz linki, to tylko do dobrych i sprawdzonych katalogów, a nie farm linków, tak by nie zaszkodziły one pozycji twojego bloga.

15. Zapraszaj czytelników do tworzenia gościnnych postów, dzięki czemu zyskasz dodatkową treść i ułatwisz integrację.

16. Odpowiadaj na komentarze czytelników, na tyle ile jesteś w stanie. Nikt nie będzie komentował, kiedy raz nie doczeka się odpowiedzi. Chcesz, żeby ktoś czytał twoje wpisy? Zrewanżuj się.

17. Polecaj dobre artykuły w poście zamiast kopiować żywcem ich treść. Możesz umieścić swoje zdanie a potem przekierować użytkownika na oryginał. Wbrew pozorom, to dobra metoda, bo kiedyś ktoś na swoim blogu opisze twój. Miłe uczucie być docenionym.

18. Staraj się posługiwać poprawną polszczyzną, czym bardziej fachowe wypowiedzi, tym bardziej wzrasta profesjonalizm twoich artykułów. Unikaj błędów.

19. Wybierz przyjazny wyszukiwarkom system blogowy. Najlepszy jest Blogger - prosty, darmowy, bez reklam, dla początkujących i zaawansowanych, a co najważniejsze należy do Google, a więc dość szybko twój blog powinien zostać zaindeksowany przez wyszukiwarkę tej firmy.

20. Wyślij link do bloga znajomym oraz umieść je na forach w podpisie (o ile nie zabrania tego regulamin).

Nie zrażaj się, ani nie poddawaj. Jeśli zastosujesz powyższe wskazówki w połączeniu z systematycznością, już w ciągu 3 dni twój blog powinien zostać zaindeksowany, jeśli jest na Bloggerze, a w ciągu 3 miesięcy powinieneś zauważyć wyraźny ruch.
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.