2014/07/11

Jak zwiększyć bezpieczeństwo bloga na Bloggerze?


 Z pewnością każdy bloger powinien dbać o bezpieczeństwo swojego bloga. Dzięki poniższym wskazówkom zwiększymy jego ochronę.

Weryfikacja dwuetapowa

1. Ustaw dwuetapowe hasło logowania, które utrudni włamanie się do twojego bloga. Przy każdym logowaniu otrzymasz jednorazowe hasło sms-em, dzięki czemu tylko ty będziesz miał dostęp do panelu admina. TU przeczytasz więcej o tym sposobie zabezpieczeń.

Kody widżetów

2. Zachowaj ostrożność przy umieszczaniu widżetów pochodzących z innych stron, gdyż mogą zawierać złośliwy kod, który nie tylko wyrządzi szkody na komputerach twoich czytelników, ale i Google zablokuje wyświetlanie twojego bloga, aż do momentu usunięcia złośliwego kodu.

Kopia zapasowa treści

3. Regularnie eksportuj swojego bloga i przechowuj plik zawierający posty w bezpiecznym miejscu. W przypadku ich usunięcia będziesz mógł je natychmiast przywrócić. Zrobisz to w menu Ustawienia => Inne => Eksportuj blog.

Kopia zapasowa szablonu

4. Regularnie rób kopie zapasowe szablonu, tzn. pobieraj plik .xml szablonu i przechowuj go, gdyż w przypadku problemów, możesz go przywrócić. Zrobisz to w menu Szablon => Przywróć kopię zapasową szablonu.

Autorzy

5. Nie przydzielaj funkcji Administratora autorom bloga, gdyż jeśli to zrobisz, inny Admin może bez problemu usunąć twoją rangę, co spowoduje brak dostępu do własnego bloga. Google nie rozwiązuje sporów dotyczących przejęcia bloga na Bloggerze przez inną osobę, dlatego możesz stracić funkcję Admina bezpowrotnie.

Zapisywanie haseł

6. Nie podawaj nikomu danych do logowania, ani nie zapisuj ich w przeglądarce w miejscach publicznych, takich jak szkoła, czy komputer kolegi, gdyż inna niepowołana osoba bez problemu zaloguje się na twoje konto.

Nielegalne treści

7. Nie zamieszczaj na blogu treści nielegalnych, gdyż twój blog może zostać zablokowany.

Linkowanie

8. Pilnuj, by linki umieszczane w postach nie prowadziły do stron zawierających szkodliwe oprogramowanie, gdyż nie tylko możesz stracić bloga, poprzez zablokowanie jego wyświetlania przez przeglądarki internetowe, ale i drastycznie wpłynie to na jego pozycjonowanie.

Dodawanie do katalogów

9. Nie dodawaj swojego bloga do niesprawdzonych katalogów, farm linków, gdyż szybkie efekty zwykle wiążą się z obniżeniem jego pozycji w wynikach wyszukiwania.
Ochrona komputera

10. Staraj się unikać zainfekowania komputera przez złośliwe oprogramowanie, gdyż może ono przejąć twoje dane logowania do bloga. Stosuj programy antywirusowe, nie klikaj podejrzanych załączników w mailach i nie instaluj niesprawdzonych programów.
Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.