2014/07/24

Jak podpiąć własną domenę na Bloggerze? [Tutorial]


UWAGA! WAŻNE JEST, BYŚ TEKST W TYM PORADNIKU PRZECZYTAŁ W CAŁOŚCI! WIELE OSÓB TEGO NIE ROBI I DLATEGO ICH DOMENA NIE DZIAŁA. NA KOŃCU OPISANE ZOSTAŁY SPOSOBY RADZENIA SOBIE Z NAJCZĘSTSZYMI BŁĘDAMI!

Na początku tego poradnika warto stwierdzić, że ustawianie domeny niestandardowej na Bloggerze jest dość skomplikowane. Bez pewnych danych, wręcz niemożliwe. Jednak dzięki tutorialowi krok po kroku, bez większych problemów powinieneś poradzić sobie z tym zadaniem. My posłużymy się panelem administracyjnym domeny założonej na OVH, jednak wszelkie pola analogicznie możesz znaleźć również w panelach innych dostawców. Wystarczy poszukać.

Na początku musisz zarejestrować domenę. Jest to złożony proces, gdyż trzeba uzupełnić trochę danych. Nie będziemy zajmować się tym tematem, gdyż formularze rejestracji u każdego dostawcy są inne.Skupmy się na samej konfiguracji.

W przypadku OVH po uzupełnieniu formalności i wysłaniu zgłoszenia, powinieneś otrzymać 3 maile. Fakturę, identyfikator klienta oraz informację o wprowadzeniu danych do rejestru domeny. Teraz domena działa i jest gotowa na podpięcie pod twojego bloga. Zaczynamy!

Aktualizacja 2015: Dostępny jest już nowy panel administracyjny, jednak możliwe jest przełączenie go do starego (opcja ta widnieje na górnym pasku).I. Zaloguj się do panelu OVH i z lewego menu wybierz domenę, którą chcesz podpiąć pod bloga.


II. Kliknij Domeny & DNS z lewego menu lub ikonkę poniżej.


III. Kliknij Strefa DNS.


IV. Kliknij w symbol ołówka (opcja zmień) przy pierwszym na liście CNAME.


V. Z rozwijanej listy Subdomena wybierz www, w polu Adres docelowy wklej ghs.google.com i kliknij Zatwierdź.

Aktualizacja 2015: W nowym panelu admina po ghs.google.com postaw kropkę. Czyli ghs.google.com.


VI. Rekord CNAME gotowy. Teraz czas na ustawienie 4 pól A z następującymi adresami IP:

216.239.32.21
216.239.34.21
216.239.36.21
216.239.38.21

VII. Pierwszy wpis A edytuj, a 3 następne dodaj. Kliknij symbol ołówka przy A na liście.


VIII. Z rozwijanej listy Subdomena wybierz A, z listy Wybierz adres IP wybierz Inny adres docelowy, w polu Adres docelowy wklej 216.239.32.21 i kliknij Zatwierdź.

 
IX. Następne 3 adresy IP konfigurujesz analogicznie, ale zaczynasz od kliknięcia w Pole A.


X. Pole Subdomena pozostaw puste, a w Adres docelowy wpisz 216.239.34.21. Kliknij Zatwierdź.


XI. Znów kliknij pole A.


XII. Pole Subdomena pozostaw puste, a w Adres docelowy wpisz 216.239.36.21. Kliknij Zatwierdź.
 

XIII. Znów kliknij pole A.


XIV. Pole Subdomena pozostaw puste, a w Adres docelowy wpisz 216.239.38.21. Kliknij Zatwierdź.


XV. Sprawdź dobrze, czy nie pomyliłeś adresów IP, gdyż są do siebie bardzo podobne! Nie zamykaj jeszcze panelu administracji domeną, gdyż za chwilę tu wrócisz!

XVI. Kolejny etap to konfiguracja ustawień Bloggera. Zaloguj się na swoim koncie, wybierz Ustawienia => Podstawowe i w polu Publikowanie kliknij +Ustaw dla swojego bloga URL uzyskany od innej firmy.


XVII. Wpisz/wklej adres zakupionej domeny razem z www i kliknij Zapisz.


XVIII. Teraz wyskoczy błąd 12, co jest prawidłowym następstwem weryfikacji, czy podpinana domena jest twoja. Blogger wyświetli 2 ważne dla ciebie kody: jeden krótszy, drugi dłuższy (dla każdego użytkownika jest on inny!). Pojawi się coś podobnego do:

katw3ay3q74m                     gv-2yf3imvfenpnh6.dv.googlehosted.com 


XIX. Wejdź znowu do panelu administracji domeną do menu Strefa DNS i kliknij w pole CNAME.


XX. W miejsce Subdomena wpisz krótszy kod, który wyświetlił ci Blogger: katw3ay3q74m (oczywiście w twoim przypadku będzie inny), a w miejsce Adres docelowy wpisz: gv-2yf3imvfenpnh6.dv.googlehosted.com (ten też będzie w twoim przypadku inny). Na koniec Zatwiedź zmiany.

Aktualizacja 2015: W nowym panelu admina po dłuższym kodzie wygenerowanym przez Bloggera i wklejonym do panelu domeny postaw kropkę. Na przykład gv-2yf3imvfenpnh6.dv.googlehosted.com.


XXI. Wróć do ustawień Bloggera i jeszcze raz kliknij Zapisz. Teraz nie powinien już pojawić się żaden błąd.


XXII. Przy adresie z nową domeną kliknij Edytuj.


XXIII. Zaznacz pole Przekierowanie z domeny.... i kliknij Zapisz. Kiedy ktoś wejdzie na twój stary adres, automatycznie zostanie przeniesiony na nowy.


Gratulacje! Twoja nowa domena została połączona z blogiem!


Błędy

1. Z kropką, czy bez?

Aktualizacja 2015: Jeśli pojawi się błąd 13, sprawdź, czy przy którymś rekordzie A w polu z domeną nie znajduje się przed nią a. (a z kropką). Jeśli tak edytuj go i usuń a. tak, aby pozostał sam adres bloga.


2. Zbędne rekordy TXT?

Aktualizacja 2016: Teraz konieczne jest usunięcie 3 rekordów tekstowych TXT. W przeciwnym wypadku będzie wyskakiwał błąd strony Google - 404.

Jeśli mimo braku występowania błędów na Bloggerze, domena wciąż nie działa, problemy stanowią 3 rekordy TXT w sterfie DNS, które służą do pracy z hostingiem OVH. Należy je usunąć.

ORT WEB1|www.adresstronywww.pl
wwwTXT"3|welcome"
wwwTXT"l|pl


Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.