2014/07/12

Co to znaczy, że szablon jest responsywny?Jak mówi Wikipedia:
Strona responsywna (ang. responsive – czuły, wrażliwy) – strona internetowa dostosowująca się do rozdzielczości urządzenia na jakim jest oglądana (dosłownie wrażliwa na jego rozdzielczość). Technika tworzenia stron responsywnych polega na tworzeniu paru wersji strony dostosowanej do różnych rozdzielczości. Podczas wczytywania strony lub zmiany jej rozdzielczości strona responsywna sprawdza aktualną rozdzielczość i dostosowuje się do niej poprzez wczytywanie odpowiednich wersji grafik oraz innych elementów. Często w stronach responsywnych inaczej zorganizowane są elementy nawigacji.
Jak łatwo domyślić się, jeśli powyższą definicję odniesiemy do szablonu, oznaczać to będzie iż jest on automatycznie dostosowywany do rozdzielczości urządzenia na którym jest wyświetlany blog posiadający tenże szablon.
Jak sprawdzić, czy szablon jest responsywny?
Wystarczy przejść na bloga demonstrującego szablon, czyli takiego na którym jest on zainstalowany (zwykle twórcy szablonów je udostępniają), skopiować jego adres z paska przeglądarki internetowej i wkleić do któregoś z poniższych generatorów. Dzięki nim możemy zobaczyć, jak szablon prezentuje się na poszczególnych urządzeniach.

Scre­en­fly
http://quirktools.com/screenfly/

Desi­gn­modo
http://designmodo.com/responsive-test/

Respon­si­na­tor
http://www.responsinator.com

Brow­ser­Stack
http://www.browserstack.com/
Warto przeczytać:

  1. Szablony Responsywne. Jak stworzyć stronę responsywną? - jak stworzyć responsywną stronę www, oraz na jakiej zasadzie działają responsywne szablony
  2. Strona mobilna czy responsywna? Oto jest dylemat! - zalety i wady stron mobilnych i responsywnych
  3. Responsywny, czyli jaki?  - Dlaczego responsywny design jest koniecznością?
  4. Jak zrobić dobrą stronę: Tworzenie stron responsywnych - tutorial
  5. Co to strona responsywna? - jak zrobić stronę internetową
    Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.